Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:28

Senát odmítl vydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíhání
24-04-2008  Marika Táborská, Václava Vařeková


Liana Janáčková Senátoři nevydali svou kolegyni Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí) trestnímu stíhání. To jí hrozilo za výroky na adresu části ostravských Romů, které pronesla před dvěma lety na tamní radnici. Senátorku a někdejší starostku ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky chtěla policie stíhat pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy.

Sama Liana Janáčková horní komoru o své vydání požádala. Senátní imunitní výbor zbavení imunity v tomto případě nedoporučil. Někteří senátoři za trestním oznámením na Janáčkovou viděli snahu ji poškodit.

Například nezávislá senátorka Jana Juřenčáková má tento případ za zpolitizovaný. Pro zbavení imunity Janáčkové tak ruku nezvedla.

"Jsem pro zrušení imunity, ale měla by vždycky zůstat imunita slova. A kdyby kolegyně (Janáčková) nebyla současně senátorka, byla pouze starostka, tak by nikdy nedošlo k tomu, že by se tato akce tak medializovala a že by ji obviňovali lidé, kteří ji vůbec neznají a kteří v tom prostředí nežijí. Takže považuji to za naprosto zpolitizované," uvedla Juřenčáková.

Předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová byla naopak pro vydání. Podle ní se výroky, které měla Janáčková pronést, funkce senátorky netýkaly. "Paní kolegyně to pronesla jako starostka, pronesla to mimo půdu Senátu. Takže z mého pohledu není žádný důvod pro poskytnutí imunity."

Liana Janáčková měla použít hanlivé výroky na adresu Romů při předloňském jednání bytového odboru ostravské radnice, na kterém si starousedlíci kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Později své výroky označila za nešťastné a hloupé. Podle svých slov se nechtěla romského etnika dotknout. Její trestní stíhání je po rozhodnutí Senátu navždy vyloučeno.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21906
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003