Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.04.2020 03:15

Taraf de Haidouks na pražském festivalu Respect
02-04-2008  Tisková zpráva


Taraf de Haidouks Letošní festival Respect zahájí hudba z Rumunska, dosud nezmapované kulturní pokladnice Evropy. Kořeny tu má židovský klezmer, balkánské dechovky, inspiraci zde sbíral Béla Bartók. V první den festivalu, tedy v úterý 13. května, vystoupí rumunská zpěvačka Maria Raducanu. A z Rumunska také pochází nejpopulárnější romský ansámbl poslední dekády, Taraf de Haidouks, na který se můžeme těšit ve středu 14. května od 19 hodin v pražském Paláci Akropolis.

Soubor Taraf de Haidouks pozdvihl hudbu romských virtuozů-zbojníků na úroveň koncertních mistrů. Okouzlil Sira Yehudi Menuhina, a s Kronos Quartetem dokonce vystoupil v londýnské Royal Festival Hall.

Taraf de Haidouks Letos přijíždí "kapela zbojníků", jak zní její název v překladu, s novým repertoárem. "Během prvních deseti let jsme obehráli snad všechny východoevropské melodie, bylo tedy nutné udělat změnu. Romskou hudbou se inspirovali velikáni evropské klasiky, proč si tedy nevybrat repertoár od nich a nepřevést jej zpět do živelného pojetí cikánských primášů?"

Na pražském koncertě uslyšíte obojí: Bartóka i Isaaca Albenize přetaveného do venkovských tancovaček i autentickou hudební euforii negramotných primášů z venkova.

Předprodej: Ticketpro a Palác Akropolis

Ceny: do 18. 4. 400,-, poté 450,-

Více na www.respectmusic.cz
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21856
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003