Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:26

Takový obyčejný rasismus
11-03-2008  Martin Schulz


Liana Janáčková Začněme přiměřeně bombasticky: Senátorce Lianě Janáčkové prý hrozí, že půjde na dva roky do vězení - respektive, cosi podobného se čtenářům či posluchačům servíruje ve sdělovacích prostředcích. Vzhledem k tomu, že v našem současném právním státě policista, který fotil porno se sedmiletou dívenkou, odešel od soudu s podmínkou, je možné úspěšně pochybovat o tom, že by senátorka Janáčková, byla-li by Senátem vůbec vydána k trestnímu stíhání, dostala vyšší trest než, že by se musela v soudní síni podívat na polonadzvednuté obočí příslušné soudkyně či soudce.

Senátorka Janáčková totiž čelí žalobě za výroky, které spadají do rubriky trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Měla se jich dopustit či nedopustit veřejným vyslovením například věty, v níž na adresu romských obyvatel osady Bedřiška, která patřila pod její tehdejší starostovskou správu, prohlásila, že je (Romy) nemá kam dávat, a že by si opravdu musela vzít ten dynamit a odstřelit je. Věta s dynamitem je mediálně nejvděčnější, neboť zní tak nějak hodně drsně.

Senátorka Janáčková toho na inkriminované nahrávce, která se nějak (přičiněním jejího politického rivala na místní scéně) dostala do médií, říká mnohem víc. Například (cituji z nahrávky zveřejněné již dříve na internetových serverech, např. www.romea.cz): "O cigány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase. Takže jste diskriminovaní, všichni jsme diskriminovaní, já s vámi naprosto souhlasím. Ale bohužel je to tak. A musím se snažit, abych vás někam vystěhovala. Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánu, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno, já to klidně budu křičet do celého světa." Konec citátu z nahrávky vystoupení senátorky (tehdy starostky) Janáčkové.

Tyto věty, nikoli banální prvoplánová zmínka o dynamitu, jsou podle mého nebezpečnější, co se rasistického obsahu týče. Leč pozor - žijeme v pokryteckém světě - takže jsou společensky nebezpečnější tím víc, čím vyšší politická autorita je pronáší. Starostka už je dost vysoký post na to, aby si jejích slov všimla chtivá média.

Když někdo říká totéž v hospodě u nádraží, zvlášť když u vedlejšího stolu prochlastává sociální dávky parta místních Romů, hrozí tak nanejvýš rvačka, nikoli trestní oznámení.

Takhle to tu máme zařízené - rasistickými se drsné výroky (obyčejně účelově zevšeobecněné) na adresu (obyčejně všech Romů) stávají až v ústech politiků. Takže tu vlastně hlídací psi demokracie stanovují jakousi normu - když politik řekne něco nepěkného o konkrétní skupině flákačských Romů, dá se z toho (mírnou manipulací, například vypuštěním reálií, či zatajením, že výrok je reakcí na nějakou určitou a svízelnou situaci) udělat všeobecně znějící rasistický výrok.

Aby ale nedošlo k mýlce. Zmíněné výroky senátorky Janáčkové vyjadřují - podle mého - čirý, esenciální rasismus. Mám za to, že paní starostka, nyní senátorka Janáčková, neměla ty věty vůbec pronášet, a to ani tehdy, kdyby jí na hlavě stáli všichni sociálně slabí obyvatelé osady Bedřiška. To už je zase jiný - sice nepsaný, ale doufejme stále ještě platný - předpis. Autorita, byť lokální, nesmí svými (v tomto případě rasistickými, nadnesenými a zbytečně "chlapáckými") výroky na veřejnosti dávat příklad k následování. A osudem autorit, o kterém samy autority nechtějí často ani slyšet je, že jsou příkladem k napodobování... To je pak přímá cesta do pekel.

Takže pokrytecky tvrdím, že v pokrytecké společnosti, kterou tu máme, je nutné, aby politici na veřejnosti mluvili korektně - o pomoci sociálně slabým a sociálně nepřizpůsobivým, zatímco jejich (veřejností neviděné) činy by měly vést ke konkrétním opatřením vůči skutečným flákačům bez rozdílu věku, víry, rasy a politické příslušnosti. Komu by tato věta zněla příliš abstraktně, dám k dispozici její lidovější verzi: i v mém okolí je nejméně deset čistých, "bílých", sociálně přizpůsobivých a sociálně neslabých soukmenovců, kteří si pro slušné sociální dávky jezdí v automobilech vyšší střední třídy...

Shrnuji: Senátorka Janáčková pronesla rasistické výroky a je to tak špatně. Nepatří však za ně do vězení. Ale ovšem také - nepatří za ně ani do horní komory Parlamentu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21821
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003