Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 15.07.2020 01:47

Nezrušitelné pouto své krve
29-02-2008  Alena Zemančíková


Ludmila Klukanová (Foto: Jana Šustová) Česká obec spisovatelů vyhlásila na konci roku 2006 tematickou výzvu pro autory z České republiky k napsání díla s romskou tematikou. Romští autoři byli do výzvy samozřejmě zahrnuti, záměr však sledoval zejména dvojí reflexi společného soužití - romskou a "gádžovskou". K výzvě se připojila ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková spolu s Úřadem vlády, který přispěl k vydání textů.

Eva Kantůrková (Foto: Jana Šustová) Český rozhlas 3 - Vltava této výzvě věnoval pořad Páteční večer. V něm o smyslu a výsledku výzvy hovoří spisovatelka Eva Kantůrková. Pořad je věnován textům prozaickým, jejichž autory nejsou Romové. Poezie zazní v jiném pořadu. Nejvýznamnější romská próza, román Cadik Romana Eröse je navržen na Cenu Literární akademie.

Připravila Alena Zemančíková. Účinkují Věra Kubánková, Barbora Hrzánová, Věra Slunéčková, Radim Vašinka, Miloš Hlavica a Miroslav Táborský. Hudební spolupráce Pavla Schönová. Režie Hana Kofránková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v MP3


Autor fotografií: Jana Šustová


Petr Haken

Stanislava Bumbová

Jarmila Hannah Čermáková, Jarmila Klukanová a Ludmila Fucimanová

Ladislav Muška
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21810
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003