Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 12:35

Romský plakát a Fotografie z evropských „ghett“ nově v Muzeu romské kultury
13-02-2008  Muzeum romské kultury


Ve čtvrtek 14. února proběhne v Muzeu romské kultury dvojvernisáž výstav „NEviditelní“ a „Cigán sa ně prevelice lúbí…“.

Pod názvem „Cigán sa ně prevelice lúbí…“, který je citací z reklamního sloganu na zubní pastu značky Libuše z první čtvrtiny 20. stol., se skrývá výstava nejzajímavějších plakátů a pozvánek ze sbírek Muzea romské kultury. Ten obsahuje na 3000 sbírkových předmětů, plakátů a pozvánek na nejrůznější romské či Romy inspirované akce, ale třeba také letáky propagující skrze romský motiv spotřební život.

J. Peca, „Výstava romského uměleckého kovářství a portrétů J. Peci“, Muzeum dělnického hnutí, Brno,  1970 „Výstava zachycuje převážně dobu minulých třiceti let, a to už je kus historie k zamyšlení,“ sdělil jeden z kurátorů výstavy Michal Schuster. „Přístup a vztah většiny k romské menšině vždy velice dobře ilustruje stav a nálady celé společnosti, a to je zřejmé i při pohledu na jednotlivé plakáty zastoupené na naší výstavě. Právě plakát je jedinečným dokladem své doby. Každý plakát má svůj vlastní příběh a otevírá okno do minulosti.“

Výstava NEviditelní v přízemí muzea prezentuje soubor fotografií Lukáše Houdka z romských osad a „ghett“ z několika zemí Evropy. Jedná se o dokumentární a portrétní fotografie, jejichž cílem je poukázat na alarmující skutečnost, ve které se Romové v dnešní době nacházejí a v jakém světle je vidí autor sám. Atmosféra výstavy je podbarvena autentickými zvukovými nahrávkami ze zmíněných míst.

Čekání na EU; Saint Denis, Paříž, 2006; autor: Lukáš Houdek Lukáš Houdek studuje v současné době studuje obor romisitika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Aktivně se svou účastí podílí na jazykovědných a sociálně a kulturně – antropologických výzkumech v romských komunitách v České republice i v zahraničí. První výstavu s názvem Hello Pakistan uskutečnil v roce 2006. Výstava zachycuje osudy pákistánských dětí a jejich rodin po zemětřesení v roce 2005.

Lavor, já a moje matka; Saint Denis, Paříž, 2006; autor: Lukáš Houdek „Momentálně pokračuji v započatém tématu Romů v evropském kontextu a připravuji prezentaci projektu United peoples of London, který je koláží klasických fotografií rozmanitých obyvatel této metropole s fotografiemi cestujících londýnského metra pořízených mobilním telefonem,“ říká autor o své současné tvorbě. Od roku 2007 pracuje Houdek také na zachycení života a problémů transexuálů a transvestitů v české společnosti.

Vernisáže proběhnou 14. února 2008 v 16:30 v přednáškovém sále Muzea romské kultury, Bratislavská 67, Brno.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21794
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003