Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.03.2021 09:18

Čunek vystoupil na konferenci KDU-ČSL s odvážnými výroky proti Romům
12-01-2008  Lenka Jansová, Eva Marková


Jiří Čunek (Foto: Jana Šustová) Podle lidoveckého předsedy Jiřího Čunka je tradiční romská kultura v řadě případů v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Čunek to dnes řekl na programové konferenci KDU-ČSL v Praze. Podle něj může být sociální začleňování Romů úspěšné, jen když se podaří oslabit jejich závislost na tradiční rodině.

Právě tradiční romská rodina přispívá podle Čunka k pádu do chudoby a rozbití tradičních rodinných sítí by situaci Romů zlepšilo. Výroky zavánějící sociálním inženýrstvím vyvolaly mezi lidovci rozporuplné reakce.

"Romská kultura určité není v žádném rozporu s Listinou základních práv a svobod. Doufám, že se jedná opravdu o nedorozumění," věří Michaela Šojdrová, místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Výroky Čunka podle serveru novinky.cz překvapily prvního místopředsedu Senátu Petra Pitharta. Podle něj to bylo odvážné a kontroverzní prohlášení.

Místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek řekl Radiožurnálu, že Čunek citoval odborníky na romskou problematiku a jeho výroky byly vytrženy z kontextu.

Koordinátor občanské společnosti Romea Vojtěch Lavička považuje Čunkovo vyjádření za skandální a nesmyslné. "Díky tomuto výroku pan Čunek potvrdil, že je nekompetentní se k něčemu podobnému vyjadřovat. Problémy vznikají, protože se oslabila role rodiny a tradiční romská rodina se rozpadá. Je to tedy přesně naopak," říká Vojtěch Lavička.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21761
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003