Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:15

Romové podávají trestní oznámení na senátorku Janáčkovou
18-07-2007  Lenka Jansová, Martin Hromádka


Liana Janáčková Šest romských iniciativ dnes podává trestní oznámení na Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). Doufají, že senátorka kvůli tomu odejde ze své funkce. Janáčková pronesla urážející slova o Romech z osady Bedřiška na uzavřeném jednání radnice ostravské části Mariánské Hory, které je starostkou.

Tajnou nahrávku vynesl na veřejnost politický odpůrce Janáčkové z radnice. Senátorka údajně použila v souvislosti s chováním Romů v ostravské kolonii Bedřiška slova o dynamitu a jejich odstřelení.

Podle mluvčího sdružení Romea Vojtěcha Lavičky Janáčková význam svých slov podcenila. Romským aktivistům se také nelíbí, že senátoři podle nich zametli případ pod koberec.

Vojtěch Lavička "Bylo nebezpečí, že by tato věc mohla jít do ztracena. Překvapilo nás rozhodnutí senátního výboru pro lidská práva z minulého týdne, že se touto věcí nebude zabývat, tak i z tohoto důvodu podáváme trestní oznámení, a to podle paragrafu o hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení," řekl Lavička.

Senátorka Janáčková ale odmítá, že by hanobila rasu. "O trestním oznámení samozřejmě tuším, ale chtěla bych říct, že jsem nehanobila ani rasu ani národ, že jsem mluvila o Romech, kteří žijí v osadě Bedřiška v Mariánských Horách. Nemluvila jsem o rase, nemluvila jsem o etniku, o aktivistických organizacích, takže toto odmítám," uvedla Janáčková.

Janáčkovou si dnes si ráno pozval šéf Senátu Přemysl Sobotka. Jak řekl Radiožurnálu, pokud se policie rozhodne, že požádá o vydání senátorky a zbavení imunity, bude mít proces v horní komoře obvyklý průběh. "Potom to bude na hlasování na plénu. To je standardní postoj a my nejsme soudci. Nebudeme soudit vinu, my budeme pouze hlasovat o tom, jestli vydáváme k dalšímu postupu trestních složek naši kolegyni nebo ne," uvedl Sobotka.

Senátorský klub SNK včera označil výroky své členky na adresu Romů za neadekvátní. K vyvození důsledků, například k rezignaci na funkci místopředsedkyně výboru pro lidská práva, ale senátorku nevybídl. Celá kauza je podle klubu výsledkem politických bojů na radnici ostravského obvodu. Janáčková opět slíbila, že se Romům z Bedřišky omluví.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21554
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003