Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:36

V "Živé knihovně" si budete moci přečíst nejen romský příběh
19-06-2007  Jana Šustová


Zajímavý projekt s názvem Živá knihovna Nesuď knihu podle obalu letos poprvé pořádá Organizace na podporu integrace menšin (OPIM o. s.). Tato nebývalá knihovna nabízí k přečtení namísto knih lidi, kteří jsou vystaveni každodenním předsudkům kvůli barvě pleti, náboženskému či názorovému přesvědčení, zdravotnímu stavu, sexuální orientaci či profesi. Mezi nabízenými tituly knih je možné najít např. imigranta, vozíčkáře, Roma, feministku, bezdomovce, úředníka či homosexuála. Cílem projektu je zmírnit či přehodnotit předsudky vůči některým menšinám a znevýhodněným skupinám.

Vybraného člověka si z Živé knihovny mohou "vypůjčit a přečíst" čtenáři, kteří se zaregistrují a svým podpisem stvrdí, že souhlasí s výpůjčními pravidly. Výpůjčním pravidlem je, že čtenář bude s "knihou" zacházet s plnou důstojností a respektem, nebude "knize" ohýbat stránky a ničit její obal. Poté se čtenář v rámci přátelského rozhovoru dozví fakta o životech menšin a znevýhodněných skupin lidí.

"Knihu" je možné vybrat z Katalogu knih za pomoci vyškolených knihovníků a knihovnic. V Živé knihovně se neplatí žádné vstupní či jiné poplatky. Naopak, věrní čtenáři dostanou na památku dárek.

Celkem 19 "knih" bude v sobotu 23. června od 12:00 do 20:00 hod. čekat na přečtení na Střeleckém ostrově v Praze, směr Karlův most. Budou tam v rámci festivalu United Island of Prague. Vstup na celý festival je zdarma.

Dvoudenní Živá knihovna se uskuteční také 27. a 28. července na festivalu Music in the park v pražské Stromovce.

Další informace a fotografie najdete na stránkách www.opim.cz.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21531
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003