Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2020 16:40

Romské děti a mládež budou tančit na Letním festivalu tance v Teplé
18-06-2007  Tisková zpráva


Taneční soubor V. I. P. z Dobré Vody (Foto: www.cesky-zapad.cz) Kulturní dům v Teplé bude 23. června od 14 do 18 hodin patřit romským tanečníkům z Karlovarského kraje, kteří se sem sjedou z Chebu, Chodova, Nového Sedla a Dobré Vody, aby poměřili své taneční dovednosti při soutěžním festivalu tance pro děti a mládež. Podobné soutěže probíhají v Karlovarském kraji každoročně, letos poprvé ji pořádá občanské sdružení Český západ z Dobré Vody společně s panem Aladarem Demeterem.

Diváci, kteří se přijdou na festival podívat, se mohou těšit na taneční vystoupení souborů Lačho jilo z Chebu, Khamoro z Chodova, Meta z Nového Sedla a V.I.P. z Dobré Vody. Tančit se bude nejen na tradiční romskou hudbu, ale i na latinsko-americké rytmy a moderní hip-hop, chybět nebudou ani břišní tance. Jednotlivá vystoupení bude hodnotit porota, která na závěr vybere nejlepší taneční soubor, tanečnici a tanečníka. Vítězové se mohou těšit na ceny, které do soutěže věnovala Reklamní dílna Plzeň, Fotografie U zvonu Plzeň a Karlovarské minerální vody a.s. V přestávkách mezi tancem je připravena soutěž pro děti a divadelní představení občanského sdružení Khamoro z Chodova. Během festivalu rovněž zahraje a zazpívá Ali Demeter ml. z Krásného Údolí a sestry Nikola a Michala Dančová z Karlových Varů. Na festival do Teplé jsou zváni všichni, kdo mají rádi tanec a dobrou zábavu. Na festival večer od 20 hodin naváže romská taneční zábava, kterou pořádá pan Aladar Demeter z Krásného Údolí.

Občanské sdružení Český západ, jehož cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života romských obyvatel Dobré Vody, působí v místní komunitě od roku 2002. Pro místní děti organizuje volnočasové aktivity a podporuje jejich vzdělávání. Děti tak mohou navštěvovat například taneční kroužek, kroužek vaření, kurz angličtiny či odpolední klub modrých a žlutých rybek, kde se každý měsíc věnují jednomu zvolenému tématu. Pro úplně nejmenší je denně otevřena školička, která má za cíl připravit děti na přechod do mateřské a základní školy. Sdružení rovněž dětem čekajícím na jediný odpolední autobusový spoj do Dobré Vody nabízí využívání Odpoledního klubu v Toužimi, kde mohou hrát hry, napsat si domácí úkoly či pracovat na počítači.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21530
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003