Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:45

Český západ otevírá v Toužimi na náměstí Odpolední klub
03-05-2007  Tisková zpráva


Občanské sdružení Český západ, které pomáhá romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi k aktivnějšímu životu, získalo k 1. květnu od zastupitelstva města Toužim do pronájmu nové prostory pro Odpolední klub přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tento klub s nepovinnou docházkou nabízí smysluplné trávení času starším dětem z Dobré Vody, které po skončení školy čekají v Toužimi na jediný odpolední autobusový spoj domů.

Odpolední klub je nízkoprahové zařízení, které dětem umožňuje napsat si domácí úkoly, poslechnout si oblíbenou hudbu, zahrát si stolní hry nebo pracovat či "hrát si" na počítači. Tento chráněný prostor a čas je také prevencí proti potulování dětí po městě. Klub je otevřen denně zhruba od 12.30 do 15.00 hodin pro romské děti z Dobré Vody a jejich kamarády ze školy. Jeho nabídky využívá kolem deseti dětí. Na chod klubu dohlíží koordinátor vzdělávání a asistent pro práci s dětmi. "Český západ provozuje Odpolední klub již pátým rokem, za tu dobu klub vystřídal různé prostory - římsko-katolickou faru i pro dětský klub zcela nevyhovující prostory v zimní kapli kostela," říká Jana Kosová, ředitelka občanského sdružení Český západ. "To, že nám Rada města Toužim schválila pronájem dvou místnostní přímo na náměstí, nám dělá velkou radost a věříme, že to umožní i další rozvoj klubu. V budoucnu bychom totiž rádi klub otevřeli i ostatním dětem z Toužimi," s úsměvem dodává Jana Kosová.

Proto, aby klub mohl začít fungovat v nových prostorech, zbývá jediné - vymalovat a vybavit místnosti nábytkem. "Malování již začalo. Chopili se ho tři romští zaměstnanci Českého západu, kterým s úklidem pomohou samy děti, které klub využívají. Horší je to se samotným zařízením klubu, chybí nám koberec, umyvadlo, skříň, stoly, bobíky na sezení a další," vyjmenovává Jana Kosová, která doufá, že s vybavením klubu pomohou dárci, které myšlenka Odpoledního klubu osloví.

Odpolední klub není jediná aktivita, kterou nabízí Český západ romským dětem z Dobré Vody. Pro ty nejmenší je každý den otevřena školička, která děti připravuje na vstup do mateřské či základní školy. S dětmi se zde pracuje dle principů pedagogiky Marie Montessori, jejíž hlavní zásada je respekt k osobnosti dítěte. Starší děti mohou každý týden navštěvovat klubovnu Modrých a Žlutých rybiček přímo v sídle sdružení v Dobré Vodě, kde se každý měsíc věnují jinému tématu. Děti si také oblíbily nejrůznější tvořivé dílny a zájmové kroužky. Český západ nabízí kroužek vaření, angličtiny, práce s počítačem či taneční kroužek. Čas od času sdružení organizuje pro děti nejrůznější výlety či exkurze. Mezi poslední úspěšné akce patří projekce filmu Indián a sestřička s romskou dívkou v hlavní roli, kterou shlédlo deset dospívajících dívek a chlapců z Dobré Vody. Toho, že museli za filmem, kde zaznívala romština, cestovat až na festival Finále do Plzně, nikdo z nich určitě nelituje.




The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21461
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003