Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.12.2020 20:27

Méně slov kolem Čunka
11-04-2007  Petr Hartman


Jiří Čunek Jiří Čunek je kritizován za celou řadu neuvážených výroků. V souvislosti s jeho kauzou však zazněla i z jiných úst slova, která by bylo lépe nevyřknout. Řeč je o vyjádření se prezidenta republiky Václava Klause ke kauze místopředsedy vlády. Podle zpravodajství ČTK hlava státu prohlásila, cituji: "Buď je vina na straně pana Čunka a pak ve vládě setrvat nemůže. Nebo se naše policie dopustila neuvěřitelného omylu, tragické chyby, a pak musí padnout řada hlav. Vylučuji, že by to bylo jen tak, že se nic nestalo," konec citátu výroku Václava Klause podle ČTK.

Slova prezidenta republiky určitě dorazila k policistům, kteří případ bývalého vsetínského starosty vyšetřují a museli je zaznamenat i jejich nadřízení. Všichni tak mohou být motivováni k tomu, aby za každou cenu dotáhli případ do pro ně zdárného konce, tedy k dokázání Čunkovy viny. Pokud by se jim to nepodařilo, mohou se cítit ohroženi. Věřme, že pouze shodou okolností se hned druhý den po výroku prezidenta republiky objevila v agenturním zpravodajství informace, že přerovský státní zástupce prodloužil termín pro ukončení vyšetřování korupční kauzy šéfa lidovců do začátku května. Podle trestního řádu mělo být vyšetřování hotovo do dvou měsíců od zahájení trestního stíhání. Jinými slovy řečeno, tento týden měla být policie hotova. Zatím není.

Romové protestují proti Jiřímu Čunkovi Přitom v tomto konkrétním případu by nemělo dojít k nějakým závažným komplikacím. Policie podle všeho už vyslechla klíčové svědky, zmapovala Čunkův pohyb v kritický den a měla by rovněž disponovat údaji o výběru peněz z účtu realitní společnosti H+B Real. Doufejme, že se skutečně čeká pouze na vyhotovení příslušného znaleckého posudku. Ten by měl objasnit, jaká byla hodnota obchodního podílu města Vsetín ve společnosti Vsetínské byty. Zjednodušeně řečeno, pro koho byl prodej podílu výhodný, zda pro město, nebo realitní společnost. Samozřejmě bude hodně záležet na tom, jak se ona výhodnost posoudí. V obecné rovině, nepůjde-li o do očí bijící nepoměr, neměl by to být pádný důkaz proti Čunkovi. Mohlo by se tudíž stát, že stíhání vicepremiéra by mohlo být zastaveno. Pak by na to mohlo doplatit několik policistů a jejich nadřízených. Přitom obvinění z korupce a standardní vyšetřování, není tragickou chybou. Pokud nedochází k záměrným únikům informací a skandalizování dotyčné osoby, jde svým způsobem o rutinní policejní práci. Tu pak posuzuje příslušný státní zástupce. Souhlasí-li se sílou důkazů shromážděných policií, předá případ příslušnému soudu. Pokud ho důkazní materiál nepřesvědčí, může trestní stíhání zastavit. Proto by politici neměli policejní složky dostávat pod tlak komentováním jednotlivých kauz. Kritická slova by byla na místě až v momentu, kdyby se jasně prokázalo, že vyšetřování bylo zmanipulované. Pak by skutečně měly nekompromisně padat hlavy. Do té doby by se měli politici zdržet jakýchkoli výroků na adresu policie. Nejde totiž pouze o lidi, kteří pracují na podezření z korupce Jiřího Čunka. Jejich kolegové mohou nabýt dojmu, že je lepší se kauzám, do kterých jsou namočeni politici, vyhnout velkým obloukem.

Na vývoji aféry kolem místopředsedy vlády je zajímavé také to, že průběh policejního vyšetřování svým způsobem momentálně nikoho nezajímá. Pokud by si Čunek odpustil výroky na adresu Romů, byť částečně vytržené z kontextu, mohl mít klid. Přinejmenším by ho pomocí výroků v médiích nenutili koaliční partneři k odchodu z vlády a zelení by kvůli tomu neuvažovali o vystoupení z kabinetu. Takto si Čunek vysloužil nálepku rasisty a nechtěně získal na svoji stranu podporu nacionalistů z Národní strany. Ti prý uvažují o uspořádání demonstrace na Čunkovu podporu. Pokud by k tomu došlo, mohl by to být pro Čunka polibek smrti. Chce-li se mu vyhnout, má poslední šanci. Znovu a bez výhrad se omluvit za své neuvážené výroky. Podobná slova už nevypustit z úst a předložit takovou koncepci, která by pomohla řešit problém integrace Romů do společnosti a dokázala, že není rasistou.

Tento příspěvek byl převzat z pořadu Názory a argumenty, který vysílá Český rozhlas 6.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21428
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003