Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.03.2021 08:44

Romové demonstrovali před úřadem vlády za odstoupení vicepremiéra Čunka
11-04-2007  Marie Matúšů, Veronika Hanzelková


Demonstrace proti Jiřímu Čunkovi Několik stovek romských aktivistů se sešlo před úřadem vlády a žádalo odstoupení vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Vadí jim nejen jak šéf lidovců mluví o Romech, ale také to, jakým způsobem je nechal vystěhovat z centra Vsetína. Čunek vyšel ven s demonstranty diskutovat, sklidil ale pískot. Zástupci romských organizací předali ministryni Džamile Stehlíkové prohlášení, ve kterém požadují Čunkovu demisi.

"Konec Čunkiádám, Čunek se zbláznil, premiére, probuďte se," ozývalo se před Strakovou akademií. Z davu zazněla i výzva, aby se vicepremiér neobával a mezi protestující přišel. Ten volání vyslyšel. Jeho přítomnost v davu ale demonstrující Romy ještě více rozrušila.

Demonstrace proti Jiřímu Čunkovi Čunek tak stačil jen vysvětlit, jak svá slova o "opálených lidech, kteří dělají binec" myslel. "U politiků to tak je, že část je proti a část je pro. Já jsem řekl, že ten výrok byl nešťastný a z toho kontextu jasně vyplývá, že to nebylo o Romech. To bylo v telefonickém rozhovoru s konkrétním člověkem," řekl demonstrantům Čunek.

"Je to člen vlády a měl by uvažovat o takových věcech, než něco řekne. Nelíbí se nám také, jak se vyrovnal s lidmi ve Vsetíně, konkrétně Romama, kteří měli sociální problémy, což je také nepřijatelný přístup," vyjádřil se naopak o Čunkovi jeden z přítomných.

Prohlášení s výzvou k odchodu Jiřího Čunka za vládu nakonec převzala jen ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková. "Takže já tady to převezmu a seznámím se s tím. V podstatě vám mohu slíbit, že do týdne svolám mimořádnou radu pro záležitosti romské komunity. Tento podmět probereme a zaujmeme k němu stanovisko," řekla demonstrantům Stehlíková.

Demonstrace proti Jiřímu Čunkovi Premiér Mirek Topolánek nakonec výzvu převzít nepřišel, prý totiž nebyl pozván. "My jsme nezvali pana premiéra do kavárny, přišli jsme za ním na úřad vlády, nebylo nutné mu posílat pozvánku," řekl jeden z organizátorů Marcel Ščuka.

Jak později Topolánek řekl, vicepremiér Čunek prokázal jistou míru odvahy, když s romskými aktivisty přišel osobně diskutovat. "Domnívám se, že ta demonstrace vychází z poněkud dezinterpretovaných výroků Jiřího Čunka v bulvárním tisku. Myslím, že si to jak Jiří Čunek, tak Romové společně vysvětlí," vyjádřil se Topolánek a potvrdil, že o dalším osudu Jiřího Čunka v kabinetu bude s koaličními partnery ještě jednat.

Jiří Čunek Jiří Čunek na sebe strhl pozornost loni před senátními a komunálními volbami ještě jako starosta Vsetína. Radnice tehdy vystěhovala romské rodiny z rozpadlého pavlačového domu v centru do kontejnerových bytů na okraji města, část Romů odsunula do jiných okresů. Některé romské rodiny, kterým Vsetín poskytl bezúročné půjčky na nákup domů na Jesenicku a Prostějovsku, navíc nesplácí své závazky. Hrozí tak, že o nemovitosti přijdou a skončí na ulici. Bezúročné půjčky dostalo šest rodin, které neměly právní nárok na náhradní bydlení. Dvě z nich nesplácí vůbec, ostatní jsou ve skluzu.

Čunek si za svůj postup vůči vsetínským Romům vysloužil kritiku od ochránců lidských práv, podle analýzy mu ale pomohl u voličů.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21427
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003