Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 01:16

Severa kvůli Čunkovi odešel z vedení poslaneckého klubu
11-04-2007  Martin Hromádka, Renáta Prátová


Pavel Severa (Foto: ČTK) Severa se rozhodl rezignovat po včerejším zasedání celostátního výboru KDU-ČSL, na kterém se o případu předsedy lidovců mluvilo. Výbor se připojil k předsednictvu strany, které nechce Čunka k rezignaci nijak nutit.

Severa už minulý týden Čunka nepřímo vyzval k tomu, aby kvůli svým nevhodným výrokům o Romech z vlády odešel."Můj názor neprorazil, byl jsem v menšině. Řekl jsem, že pokud nepřesvědčím většinu, tak že z toho vyvodím odpovědnost," komentoval Severa výsledek jednání.

Rezignační dopis předal dnes ráno předsedkyni poslaneckého klubu Michaele Šojdrové. Po Severově rezignaci zůstává jediným místopředsedou Tomáš Kvapil. Zda poslanci vedení doplní, nebo zatím nechají místopředsednické křeslo volné, podle Severy rozhodnou na příštím zasedání klubu.

Předseda KDU-ČSL čelí kritice a tlaku na odstoupení nejen za své výroky o Romech, ale již delší dobu i kvůli obvinění z korupce. Čunek tvrdí, že půlmilionový úplatek nevzal, a za slova o Romech jako "opálených lidech, kteří dělají binec", se omluvil.

Premiér Mirek Topolánek považuje odvolání Čunka za nejhorší variantu. Doufá proto, že lidovci svého lídra sami přesvědčí. Za prioritu považuje zachování koalice a prosazení reformních zákonů.

Předseda zelených Martin Bursík připustil, že další setrvání Čunka ve vládních funkcích by pro nejmenší vládní stranu mohlo být důvodem k odchodu z koalice. Znovu by se zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených měli situací zabývat dnes, termín ale žádný z politiků zatím nepotvrdil. Čunkovu rezignaci žádá i opozice.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21426
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003