Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 01:11

M. Bursík: Zelení by mohli kvůli J. Čunkovi odejít z vlády
05-04-2007  Milan Kopp, Štěpánka Čechová


Martin Bursík (Foto: ČTK) Další setrvání lidoveckého předsedy Jiřího Čunka ve vládních funkcích by pro zelené mohlo být důvodem k odchodu z koalice. V České televizi a televizi Nova to ve čtvrtek připustil vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík.

Pokud předseda lidovců Jiří Čunek zůstane ve vládních funkcích, může to rozbít koalici. Zelení v takovém případě hovoří o velkém problému a uvažují o odchodu ze spojenectví s ODS a KDU-ČSL. V České televizi tento přístup strany potvrdil vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík.

"Natolik mám se Stranou zelených zkušenosti, že si myslím, že by to problém byl," řekl Bursík k dalšímu setrvání šéfa lidovců v kabinetu. Po zveřejnění tohoto postoje zelených odmítl Jiří Čunek na dotaz Radiožurnálu postoj Martina Bursíka jakkoli komentovat.

Předsednictvo Strany zelených už v neděli vyzvalo premiéra Mirka Topolánka ke svolání schůzky koalice kvůli výrokům vicepremiéra Jiřího Čunka. Podle zelených slova, která šéf lidovců pronesl na adresu Romů, poškozují důvěryhodnost kabinetu. Zelení také připomněli, že kompetence v oblasti vládní koncepce romské integrace přísluší ministryni Džamile Stehlíkové. Čunek se v neděli omluvil těm lidem, které jeho nedávné výroky na adresu občanů romské národnosti pobouřily.

Šéf lidovců se svým kolegům za výroky na adresu Romů omluvil i na středeční celostátní konferenci KD-ČSL s tím, že už je nebude opakovat. Největší odpůrci Jiřího Čunka na oplátku umírní svou kritiku. Šéf lidovců čeká, že svá slova ještě bude muset vysvětlit občanským demokratům a zeleným. Termín schůzky ale zatím nezná. "Neurčili jsme žádný termín. Po Velikonocích, nevím teď kterých, ale určitě K9 zasedat bude a bude zasedat pravidelně. Pokud to půjde, každé úterý," řekl včera Čunek.

Tento příspěvek byl převzat ze zpráv Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21392
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003