Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.12.2020 20:22

Vedení lidovců bude rozhodovat o dalším osudu Jiřího Čunka
04-04-2007  Martin Hromádka, Štěpánka Čechová


Celostátní konference KDU-ČSL se dnes bude zabývat dalším osudem předsedy strany a vicepremiéra Jiřího Čunka. Jeho setrvání v kabinetu ohrožuje nejen obvinění z korupce, ale i výroky na adresu Romů. ODS a zelení považují situaci za velmi vážnou a vyžadující rychlé řešení. Rozhodnout podle nich musejí právě lidovci.

Jiří Čunek (Foto: Jana Šustová) V úterý Čunek obhájil kontroverzní formulace o Romech jako "opálených lidech, kteří dělají binec" před předsednictvem KDU-ČSL. Týž den večer o Čunkovi jednali v Kramářově vile koaliční lídři a shodli se, že situace je velmi vážná.

Čunek po schůzce řekl, že od svých partnerů žádné ultimátum nedostal. Dál podle něj platí, že nehodlá rezignovat. "Žádný termín nebudeme určovat, protože pak bychom se vlákávali do vlastních pastí, které bychom nemohli splnit," uvedl předseda lidovců.

Koaliční partneři čekají, jak se k situaci dnes postaví širší vedení lidovců. Především Zelení poukazují na to, že Čunkovy problémy ohrožují celou koalici v době, kdy vláda potřebuje energii na prosazení klíčových reforem.

"My jsme tváří v tvář našim koaličním partnerům okomentovali to, jak vážná ta situace pro nás je. Myslím si, že jsme se na tomto shodli v zásadě všichni, a skutečně míč je teď na straně KDU-ČSL," uvedla šéfka poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.

Někteří Čunkovi straničtí kolegové už naznačili, že by přivítali jeho odchod z vládních funkcí. Velmi kriticky se vyjádřil například poslanec KDU-ČSL Pavel Severa. Podle něj by politické kultuře i celé koalici by prospělo, kdyby šéf lidovců využil nabídku premiéra Mirka Topolánka a dočasně odstoupil ze svých funkcí s možností návratu po vyřešení jeho kauzy.

"Pro něho osobně je to lidsky složité a měl by alespoň čas to dořešit. Pro koalici by nebylo problémem jednat o praktických věcech a myslím si, že by to uvolnilo i napětí ve společnosti. Když dostal korektní nabídku od premiéra, že se může poté vrátit, a já si myslím, že dokáže nevinu, tak by to mohlo pomoct politické kultuře a nám všem," řekl Radiožurnálu Severa.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21384
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003