Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.06.2021 20:01

Předsednictvo KDU-ČSL přijalo vysvětlení J. Čunka a dál ho podporuje
03-04-2007  Milan Kopp, Blanka Číhalová, Veronika Hankusová


Předsednictvo KDU-ČSL znovu podpořilo setrvání Jiřího Čunka ve vládě. Vicepremiér a šéf lidovců vysvětlil dnes ráno vedení strany své výroky na adresu Romů a po zasedání oznámil, že kolegové vzali jeho vysvětlení na vědomí. Potvrdil také, že by se tématem mohlo zabývat i zasedání lídrů koaličních stran dnes večer a to zřejmě na žádost Strany zelených. Místopředseda lidoveckých poslanců Pavel Severa dal jasně najevo, že by uvítal Čunkův odchod z vlády.

Jiří Čunek (Foto: ČTK) Slova předsedy lidovců o "opálených lidech, kteří rozdělávají na náměstí ohně a dělají binec" vzbudila vlnu nevole u koaličních partnerů i u romských sdružení. Podle zelených by navíc Jiří Čunek vůbec neměl zůstávat ve vládě.

Šéf lidovců Jiří Čunek se za své výroky o Romech dnes omluvil předsednictvu strany. Jak Radiožurnálu řekl místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, vicepremiérovy výroky podle něj byly nešťastné, ale na demisi to nebylo: "Jiří Čunek má nadále naši podporu. Vysvětlil nám svoje nešťastné výroky z pátku a předsednictvo vzalo jeho vysvětlení na vědomí i s tím, že se veřejně omluvil za slova, která vhodná slova nebyla. Myslím si, že v tom kontextu, jak byla vytržena, tak byla skutečně nešťastná."

Jiří Čunek připustil, že od předsednictva slyšel i kritická slova: "Předsednictvo to vzalo na vědomí jako informaci a samozřejmě i v kontextu s tím, co jsem řekl v neděli, tak ta záležitost byla takto řešena. Určitě tam padly názory, že to bylo nešťastné a tak dále."

Předsednictvo lidové strany se doposud za Čunka vždy postavilo. K odchodu vicepremiéra z vlády se pravidelně vyjadřuje kvůli obvinění z přijetí úplatku, kterému místopředseda vlády čelí. Sám autor výroků si myslí, že mezi lidovci teď nejsou žádné rozpory a svým výrokem prý stranu nijak nepoškodil: "Křesťanská politika je především o opravdovosti - a ne o pokrytectví. On ten výrok nebyl šťastný, já jsem již vysvětlil, jak jsem ho myslel a v jakém kontextu byl řečen. To znamená, že to bylo řečeno v telefonickém rozhovoru. Určitě nebyl šťastný, protože mohl být pochopen jinak," uvedl Jiří Čunek.

Místopředseda poslanců KDU-ČSL Pavel Severa dal dnes jasně najevo, že by uvítal odchod Jiřího Čunka z vlády. K rezignaci ho sice přímo nevyzval, řekl ale, že Čunek by měl udělat co nejdříve "dobrý krok". Severa prý také chápe rozladění zelených, kteří si Čunkův odchod z kabinetu přejí, a doufá, že se tím konečně bude důsledně zabývat i zítřejší celostátní konference KDU-ČSL.

Severa také naznačil, že kdyby Čunek na kritiku svých výroků na adresu Romů nereagoval, zvažoval by setrvání ve straně. Údajně s tímto názorem není v KDU-ČSL sám.

Výroky Čunka už odsoudili občanští demokraté, zelení, sociální demokraté a komunisté. Strana zelených Čunkova slova o "opálených lidech, kteří rozdělávají na náměstí ohně a dělají binec" může jen stěží tolerovat. Čunek tím také podle ní snižuje důvěryhodnost kabinetu a měl by ho opustit. Slova Jiřího Čunka ostře kritizovali romští aktivisté.

Před koaličními partnery je Čunek ochotný svůj postoj vysvětlit a obhájit. Odstoupit z vlády se ale rozhodně nechystá. Rada vlády pro záležitosti romské komunity už dříve uvedla, že usiluje o to, aby Čunek přestal pracovat na koncepci romské integrace.

Tento příspěvek byl převzat ze zpráv Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21380
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003