Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:42

Vicepremiér Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopeny
01-04-2007  Zdeňka Kuchyňová


Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se v diskusním pořadu televize Prima omluvil těm, kterých se dotkly jeho nedávné výroky na adresu Romů. Tvrdí zároveň, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu a že se lidí dotkly kvůli tomu, protože je nepochopili. Kvůli výrokům Čunka kritizují občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté, považují je za xenofobní. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jiřího Čunka kritizují i jeho spolustraníci.

Čunek tón svých výroků vysvětlil tím, že je řekl v telefonickém rozhovoru konkrétnímu tazateli během asi hodinové diskuse uspořádané Bleskem. O tom, že noviny jeho slova otisknou, však prý "vůbec nevěděl". Vyjádření podle něj nemířilo na Romy, ale na politiky. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který byl v televizní debatě Čunkovým oponentem, je tato omluva "nepříliš důvěryhodná".

Vicepremiér v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21365
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003