Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.02.2020 03:39

Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostali
21-02-2007  Martina Lustigová


Některé romské rodiny, které Vsetín vystěhoval do polorozpadlých domů na Jesenicko a Prostějovsko, peníze na opravy bydlení prý už dostaly. Získaly je v půjčkách, za které byly domy pořízeny. Nyní je mají městu 20 let splácet. Novinářům to řekl vicepremiér a starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Vsetín, z jehož čela Čunek odchází, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru města loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich radnice přesunula do vsí na Jesenicko a Prostějovsko do polorozpadlých domů.

Ministryně Džamila Stehlíková (SZ) Čunka za vystěhování Romů ostře kritizovala. V pondělí oznámila, že chce vyjednat dotaci 1,5 milionu korun na nejnutnější opravy domů vystěhovaných romských rodin. Později řekla, že na soukromý majetek není možné dotaci přidělit, hodlá proto vypsat sbírku. Čunek ve středu řekl, že sbírky a další pomoc od státu jsou "folklór", který problém neřeší, jen "generuje jeho eskalaci". Odnaučí totiž lidi odpovědnosti za život vlastní rodiny, uvedl vicepremiér. Výsledkem je podle něj další propad "do bahna". Ve sporu se Stehlíkovou není podle Čunka, který je předsedou lidovců, nic osobního. Za vyjádřeními ministryně vidí "kombinaci nezkušenosti a politického názoru v úzké skupině zelených". Dodal, že "krvelačný boj" mezi KDU-ČSL a Stranou zelených neexistuje.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21316
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003