Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.12.2020 20:42

Berlín hostí první evropský "summit rovnosti"
30-01-2007  Marika Táborská, Jiří Hošek


Ursula von der Leyenová (Foto: ČTK) Šedesát čtyři procent obyvatel Evropské unie si myslí, že na starém kontinentu existuje diskriminace podle etnického původu. S touto i dalšími oblastmi, kde rovnost příležitostí zůstává jen na papíře, hodlá Evropská unie něco provést. Také proto vyhlásila letošek Rokem rovných příležitostí. Některé konkrétní kroky zveřejnila na prvním "evropském summitu rovnosti" v Berlíně.

Kromě diskriminace podle etnického původu je největším nešvarem znevýhodňování lidí podle jejich věku. Evropané starší 50 let čelí diskriminaci hlavně při shánění zaměstnání.

"Do roku 2010 by EU v rámci lisabonské strategie měla dosáhnout toho, aby polovina obyvatel ve věku od 55 do 65 let měla práci. V Německu je to teď jen 45 procent, ale třeba ve Švédsku 70," říká německá ministryně pro záležitosti rodiny Ursula von der Leyenová.

Vladimír Špidla (Foto: ČTK) Unijní komisař Vladimír Špidla, který má tuto agendu na starosti, si myslí, že by se mimo jiné mělo zvýšit právní vědomí lidí, jak postupovat, pokud se stanou oběťmi diskriminace.

"Já si nemyslím, že represe je nejdůležitější metoda, já si myslím, že nejdůležitější metoda je výchova, poznání, překonávání předsudků."
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21300
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003