Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:19

Evropští Romové chtějí vyzvat OSN, aby víc hájila jejich práva
24-01-2007  Josef Kubeczka


Romové z různých zemí Evropy se chystají příští týden vyzvat OSN, aby se víc zasazovala o zlepšení jejich situace a o ochranu jejich práv. Navrhují zřízení zvláštní kanceláře OSN, která by se řešení problémů Romů věnovala. ČTK o tom informoval Výbor pro odškodnění romského holocaustu ČR. Představitelé Romů z Evropy chtějí v sídle OSN v New Yorku se svou výzvou vystoupit 30. ledna při zahájení výstavy o romském holokaustu. Svou zprávu přednese i Čeněk Růžička z českého Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Výbor chce v OSN získat mezinárodní podporu pro svůj požadavek na odstranění vepřína v Letech u Písku z míst protektorátního sběrného tábora pro Romy.

Podle údajů Ústřední rady německých Sintů a Romů žije v Evropě až 12 milionů Romů. Jsou tak nejpočetnější evropskou menšinou. Zástupci německé rady a dalších romských organizací si chtějí v OSN stěžovat na to, že Romové bývají terčem rasově motivovaných útoků, jsou odsouváni do ghett, děti nemají stejný přístup ke vzdělání, dospělí jsou nezaměstnaní, rodiny žijí v domech bez elektřiny či tekoucí vody. Organizace to uvádějí ve své výzvě, kterou má ČTK k dispozici.

Čeněk Růžička míní, že Romové v Česku mají formálně práva jako ostatní občané, v praxi se ale nedodržují. Dokládají to podle něj právě tři stovky převážně romských ghett, polovina romských školáků ve speciálních školách, až 90 procent dospělých Romů bez práce, nedobrovolné sterilizace romských žen či touha Romů odejít do Británie nebo Kanady. Ve své zprávě pro OSN Růžička uvádí, že nejlépe přístup české společnosti k Romům symbolizuje vepřín na místě tábora v Letech a rekreační zařízení na místě podobného tábora v Hodoníně u Kunštátu. Podle historických pramenů prošlo letským sběrným táborem 1308 Romů, zahynulo v něm 327 lidí a přes pět stovek vězňů bylo převezeno do Osvětimi. V táboře v Hodoníně protektorátní úřady shromáždily 1375 lidí, 207 z nich zemřelo. Do Osvětimi bylo odvezeno přes 800 vězňů.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21296
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003