Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 01:16

Romská Střední odborná škola sociálně-právní otevřela svou pobočku v Sokolově
01-09-2006  ČTK

Zápisem studentů začala 1. září svou činnost v Sokolově pobočka Střední odborné školy sociálně-právní, která se zaměřuje zejména na vzdělávání romské mládeže. Kromě Sokolova bude škola, kterou už několik let provozuje Emil Ščuka, otevírat pobočky i v dalších městech, Brně, Praze či Karviné. Škola přitom kvůli neplacení nájemného za pronájem školních prostor skončila v Čáslavi, problémy měla i v Kolíně.

Do studia se přihlásilo asi 120 uchazečů. "V denním studiu budou dvě třídy po asi 25 žácích a asi 60 lidí bude studovat dálkově," uvedl Ščuka. Požadavky ke vstupu na střední školu byly velmi mírné, ke studiu se hlásili i žáci ze zvláštních škol. Ti ale nakonec v přijímacích zkouškách neuspěli, řekl Ščuka.

Nová střední škola si klade za cíl vzdělávat studenty v sociální a právní oblasti tak, aby mohli po skončení studia a případné maturitě vykonávat práci sociálních pracovníků, pracovat jako romští poradci nebo třeba u městské policie.

Škola získala prostory pro výuku v sokolovské 4. základní škole. Její ředitel bude zároveň ředitelem sokolovské pobočky. Jeho zástupkyní pak bude Marta Bandyová, donedávna romská poradkyně městského úřadu. Ve škole bude také učit romštinu.

Ščukova škola měla v minulosti problémy v Čáslavi, kde se dodnes pře s krajem ohledně dluhů za pronájem školních prostor. "To, že jsme odešli z Čáslavi, neznamená ale, že škola zanikla," konstatoval Ščuka.

Studenti střední školy platí jen vstupní poplatek, který je 500 korun. Další náklady, včetně zapůjčení učebnic, hradí škola, podle Ščuky z příspěvků státu na žáky. Předpokládá ale, že tyto peníze doplní časem i další zdroje, například sponzorské dary.

Na šedesát budoucích, převážně romských studentů se 1. září dostavilo do auly sokolovského městského úřadu, kde byla slavnostním zápisem a převzetím pamětních listů zahájena činnost soukromé Střední odborné školy sociálně-právní.
Sokolovští studenti Ladislav Bílý (vlevo) a František Klempár patřili k několika desítkám převážně romských studentů, kteří se zúčastnili slavnostního zápisu a převzetí pamětních listů.
Emil Ščuka, zřizovatel a ředitel soukromé Střední odborné školy sociálně-právní, ukazuje studentům, jak bude vypadat jejich studijní průkaz. Škola v Sokolově otevřela 1. září svou pobočku.
Bývalá sokolovská romská poradkyně a nyní zástupkyně ředitele a učitelka romštiny Marta Bandyová přivítala studenty.
Studenti.

Foto: ČTK
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/21096
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003