Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:09

V Liberci proběhne přehlídka romských talentů a 5. Romský ples
23-05-2006  


V sobotu 27. května 2006 se od 14 do 18 hodin stane liberecké Koloseum dějištěm kulturní přehlídky romských talentů. Na přehlídce se představí hudební a taneční soubory, které mají své zázemí v Romském komunitním centru v Liberci. Především se bude jednat o taneční soubor Amare čhave, který za doprovodu Cimbálové muziky Romského komunitního centra zatančí tradiční romské tance. Představí se také taneční kroužky moderních tanců, jako je Break či Hip - Hop. Během odpoledne se také představí hudební kapely, které se profilují ze žáků Romské hudební školy při Romském komunitním centru. Prezentovat se budou i jednotlivci, a to ve zpěvu, hře na hudební nástroje a tanci. Především to bude exhibice bicistů z Romské hudební školy. Vstup na přehlídku romských talentů bude zdarma.

Veřejnost se také bude moci prostřednictvím informativních panelů seznámit s činností Libereckého romského sdružení a také s činností občanského sdružení Romipen, které v Liberci provozuje předškolní klub pro předškolní děti ze sociálně znevýhodněného prostředí s cílem připravit je pro vstup do základní školy tak, aby nedocházelo k jejich přeřazování do speciálních škol.

Kroužky využívají ke své činnosti Romské komunitní centrum, organizačně je zajišťuje Liberecké romské sdružení. Volnočasové a zájmové aktivity Libereckého romského sdružení v roce 2005 navštěvovalo 172 dětí. Sdružení ve spolupráci s libereckým magistrátem poskytuje také terénní sociální služby, které v minulém roce využilo celkem 396 klientů.

Po ukončení přehlídky bude ve 20:00 hodin zahájen 5. Romský ples organizovaný Romským komunitním centrem v Liberci a Libereckým romským sdružením, na kterém se představí romská kapela Karla Grajcara z Kladna. Vstupné bude 250 Kč.

Liberecké romské sdružení (LRS) je neziskovou organizací, která v Liberci působí již od roku 2000. Od té doby realizovali jeho členové celou řadu aktivit - dětské letní tábory, volnočasové aktivity v Romském komunitním centru, každoročně sdružení pořádá romský ples či oslavu Mezinárodního dne Romů. LRS také pořádá výchovné besedy určené nejen školám na téma Romové v ČR, jejich historie a jazyk. LRS zajišťuje od roku 2006 terénní sociální práci v Libereckém kraji.

Bližší informace:
Liberecké romské sdružení
Budova Romského komunitního centra
tř. Dr. M. Horákové 49
460 06 Liberec 6
tel.: 485 134 817
e-mail: rkc.liberec@rkc.liberec.cz
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20996
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003