Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:58

Romové si připomněli osud obětí tábora v Letech
08-04-2006  Peter Gabaľ


Tři desítky lidí si v sobotu u památníku v Letech na Písecku připomněly tragický osud Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v místním sběrném táboře. Romové k památníku položili květiny a věnce. Za zesnulé se u příležitosti Mezinárodního dne Romů pomodlili při zádušní pravoslavné bohoslužbě.

"Dnes máme krásné počasí. Stojíme vedle velkovýkrmny vepřů a kupodivu dnes není cítit nic. Snad si šéfové vepřína domysleli, že je dnes Mezinárodní den Romů, a utáhli nějaké kohoutky," řekl po mši romský pravoslavný kněz David Dudáš. Podle něj jsou Lety 60 let po válce významnější než za války. "V době zla byl tento tábor jedním z táborů, dnes je toto místo mezinárodním symbolem pro ponížení a utrpení Romů ve světě," dodal.

Romové požadují přemístění vepřína, který stojí na místě bývalého tábora. Chtějí také vybudovat důstojnější památník obětem. Stát do červnových voleb již zřejmě nestačí vepřín odstranit. Kabinet podle premiéra Jiřího Paroubka zatím v lokalitě nechá vybudovat pomník obětem romského holokaustu. "Je nám líto, že tu není žádný politik. Je vidět, že nemají zájem a neberou v úvahu romskou otázku a problém s prasečákem," řekl novinářům organizátor vzpomínky Ervín Olah.

Podle historických pramenů zahynulo v táboře v Letech 326 lidí a přes pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi. Nedaleko vepřína stojí od poloviny 90. let památník.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20942
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003