Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 18:25

V Ostravě proběhnou Dny Romské kultury
04-04-2006  


U příležitosti 35. výročí Mezinárodního dne Romů proběhnou v Ostravě "Dny Romské kultury 2006", které navazují na Mezinárodní den Romů, který se v Ostravě bude oslavit zajímavým a nevšedním a programem. "Dny Romské kultury 2006" jsou koncipovány nejen jako informační kampaň, která by měla vést k co největšímu rozšíření znalostí majoritní společnosti o romském etniku, ale také jako zážitkový program ve smyslu oboustranného poznání a pochopení dvou odlišných kultur majority a etnické menšiny Romů. Smysl a prospěšnost těchto akcí je v možnosti vytvoření místa pro vzájemné setkávání spoluobčanů pocházejících z odlišných kultur. "Dny Romské kultury 2006" mají dále přispívat k pozitivnímu pocitu identity romské menšiny a aktivní participaci integrovat státní a nestátní sektor.

Program zahrnuje vernisáž fotografií Pavla Zuchnického - "Pod jedním nebem" (život slovenských Romů v osadách), videoprojekci dokumentu "The Gypsies of Svinia" - režiséra Johna Paskieviche, besedu s mezinárodní účastí na téma "Reality show Romů Slovenska" a romsko-český fotbalový turnaj. Vyvrcholením "Dnů romské kultury 2006" bude koncert, na kterém vystoupí známá romská kapela Terne Čhave, taneční soubory o.s. Vzájemné soužití - Amare Čhave, Bredens vycházející hvězdy Daniel Brož a Daniela Pulková, dále vystoupí kapela Epocha a další. "Dny Romské kultury 2006" uzavře divadelní představení Legenda o králi Adarovi.

Organizátorem projektu je o.s. Vzájemné soužítí. Partneři projektu jsou Filosofická fakulta Ostravské Univezity, Knihovna Města Ostravy a Sš prof. Zdeňka Matějčka. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Ostrava, Fabex Tv, Rádio Rota, Romano Hangos, Romano Voďi.

Projekt je finančně podpořen Magistrátem Města Ostravy a Ministerstvem kultury ČR.

Nefinačními dary přispěla firma Braun sound.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20928
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003