Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:13

Desítka romských žen se začne připravovat na vstup do politiky
01-03-2006  Peter Gabaľ


Desítka romských žen se začne v polovině března připravovat ve speciálním kurzu na svůj případný budoucí vstup do politiky. Při výcviku účastnice dostanou mimo jiné informace o politických stranách a naučí se vystupovat před posluchači. ČTK to řekla výkonná ředitelka sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová. Tato organizace, která se věnuje především vzdělávání mladých Romů, školení pořádá.

Organizátoři chtějí připravit Romky hlavně na komunální politiku. Podle jejich představ by se romské političky mohly zapojit do rozhodování v obcích, městech či krajích. Přispěly by tak k řešení problémů romské menšiny a k jejímu lepšímu soužití s většinovou společností. "Věříme, že se podaří dát dohromady skupinu žen, kterým není situace v jejich regionu lhostejná. Když přímo do nějaké strany a do politiky nevstoupí, tak budou moci vyvíjet tlak na zastupitele a spolupracovat s neziskovými organizacemi," uvedla Hrabaňová.

Ve vrcholné politice Romové své zástupce v současnosti nemají. V minulosti ve sněmovně zasedali například Monika Mihaličková či Ladislav Body. Romové nepůsobí většinou ale ani v zastupitelstvech měst a obcí. Ředitelka Hrabaňová věří, se když se do nich nepodařilo zatím dostat romským mužům, mohly by to zvládnout ženy. "Vidíme velkou motivaci žen a snahu dělat věci houževnatěji. Ženy jsou aktivnější a víc bojují za svou věc," dodala šéfka sdružení Athinganoi.

Účastnice kurzu se seznámí s politickým systémem v ČR a získají informace o stranách. Dozvědí se podrobnosti o sociálním zabezpečení, školství, bydlení či zaměstnanosti. Naučí se i vystupovat před publikem, lobbovat či mluvit s novináři. Výcvik, který podpořila německá Nadace Heinricha Bölla, se uskuteční v Praze.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20911
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003