Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 20.09.2020 04:02

Vzpomínkový večer k uctění památky Mileny Hübschmannové
08-12-2005  


Milena Hübschmannová Občanské sdružení Romea zaměřující se zejména na mediální a vzdělávací aktivity vyhlašuje v rámci vzpomínkového večera věnovaného významné české romistce Mileně Hübschmannové, který se uskuteční ve čtvrtek 8. 12. 2005 od 18:00, novou literární cenu.

Smyslem a cílem večera je připomenout si život a dílo ženy velkého lidského ducha a vzpomenout její obrovský přínos nejen české, ale i světové romistice. Svým ideálům a upřímnému zájmu o Romy se nezpronevěřila ani před rokem 1989, kdy statečně odolávala politickým a společenským tlakům. Zaslouženého respektu a úcty se jí však dostávalo ze zahraničí a dnes už můžeme říct, že si této ženy váží i Česká republika. Důkazem budiž ocenění prezidentem Václavem Havlem za zásluhy III. stupně v roce 2002 či o rok později medaile za zásluhy I. stupně za významný podíl na uchování a rozvoji romského jazyka a kultury od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

V průběhu vzpomínkové akce vystoupí herci Lenka Vačkářová a Radim Vašinka, kteří přednesou několik ukázek z Milenina literárního odkazu. S literárním přednesem se představí i studenti romistiky, vystoupí několik romských hudebníků.

Literární soutěž nesoucí právě jméno Mileny Hübschmannové bude probíhat každoročně. Zájemci z České republiky i ze Slovenska se budou moci v prvním ročníku se svými romskými příspěvky hlásit do soutěže až do 6. dubna 2006. Odborná porota z nich pak vybere vítěze a ty ocení 8. září na 1. výročí úmrtí Mileny Hübschmannové. První ročník, tedy rok 2006, bude navíc ozvláštněn udělením tří cen Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře již píšícím autorům. Ti budou oceněni 8. dubna na Mezinárodní den Romů.

Akce se koná díky finanční podpoře MŠMT.

Další informace na adrese www.romea.cz.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20821
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003