Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.02.2019 05:09

V Praze se na konferenci setkají národnostní menšiny
04-11-2005  Jana Šustová


Hana Halová a Jaroslav Balvín (Foto: Jana Šustová) Příští týden popáté v Praze proběhne setkání národnostních menšin. V rámci těchto setkání se již tradičně konají mezinárodní konference a další doprovodné akce, jako jsou výstavy výtvarníků a fotografů národnostních menšin a promítání videodokumentů s národnostní tematikou.

Letošnímu pátému setkání národnostních menšin dominuje mezinárodní konference s názvem Identita ve vztahu k národnostním menšinám, kterou ve dnech 10.-11. listopadu 2005 pořádá hl. m. Praha. Konference proběhne v sále Zastupitelstva hl. m. Prahy, Mariánské nám. 2, Praha 1, a druhý den v dalších prostorách vedle sálu Zastupitelstva. Základními tématy letošní konference se staly:

  1. Obecné otázky identity národnostních menšin v majoritním prostředí společnosti.
  2. Otázky identity romských komunit a jejich vztahu k majoritnímu prostředí.
  3. Metody, které se používají pro uchování a rozvoj identity národnostních menšin ve školách i ve volném čase při práci s národnostními menšinami.
  4. Nové otázky identity ve vztahu k problematice integrace cizinců.

Ke konferenci je plánován i bohatý doprovodný program, jehož součástí bude promítání krátkých videodokumentů s tématikou identity národnostních menšin a cizinců, dále informační výstava o národnostních menšinách, výstava obrazů a fotografií výtvarníků národnostních menšin (za romskou menšinu tam bude vystavovat Rudolf Rác) a zajímavá bude i výstava čtyř fotografů ve foyer Kina Lucerna, kde budou k vidění fotografie Evy Davidové, Jaroslava Balvína, Dany Čechákové a Igora Zolotareva. Chybět nebude ani hudba, která zazní ve čtvrtek 10. listopadu při společenském večeru v Autoklubu České republiky. Při té příležitosti vystoupí tři hudební skupiny národnostních menšin: ukrajinská skupina Ignis, romská skupina Milana Šenkiho s vystoupením zpěváka Ladislava Gorala, který zde pokřtí své hudební CD, a slovenská skupina folklorního souboru Limbora.

Na přípravě akcí se podílela Komise Rady hl. m. Prahy pro oblast národnostních menšin a občanské sdružení učitelů a vychovatelů romských žáků pod názvem Hnutí spolupracujících škol R (zkráceně Hnutí R). Akce proběhnou pod záštitou Mgr. Hany Halové, radní pro oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin.

Z příspěvků, které zazní na konferenci, bude následně vydán sborník. Na konferenci se neplatí žádný konferenční poplatek. Organizátoři nehradí účastníkům žádné náklady na ubytování, stravu a jiné náklady.

Zde můžete najít:
1. Podrobný program
2. Přihlášku
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20784
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003