Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:51

Úspěšní Romové se představí na fotografiích
01-09-2005  Zdeněk Vališ


V Letohrádku královny Anny začíná v pátek výstava portrétů českých Romů, které pořídil americký fotograf Chad Evans Wyatt. Projekt nazvaný Roma Rising (Romské obrození) chce představit úspěšné Romy. Připravil ho Nadační fond Dobrý soused, premiéru měl loni na jaře ve Vídni, mohli jej už zhlédnout také obyvatelé Brna. V Praze potrvá do 30. října.

Wyatt v Česku poprvé fotografoval zdejší umělce v první polovině 90. let. "Jediná tehdejší romská poslankyně Monika Horáková mi doporučila lidi, které bych měl portrétovat, pak jsem se ptal dalších lidí v komunitě," popsal Wyatt novinářům zrod projektu. Vyjádřil naději, že by v projektu mohli pokračovat mladí čeští Romové. Netradičně fotografie doplňují delší popisky, kde všichni vyobrazení odpovídají na několik otázek, například jak se jim splnily životní sny či co je pro ně v životě nejdůležitější. Portréty představují několik generací - nejstarší portrétovaní se narodili po roce 1930 a nejmladší slečně je 15 let.

Mezi portrétovanými jsou novináři, zaměstnanci neziskových organizací, ale také policistka, kostymérka, strojní inženýr nebo podnikatel. Patří mezi ně například prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka, rozhlasový a televizní produkční Richard Samko, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, trenér boxu Josef Baier či spisovatelé Vlado Oláh a Tereza Fabiánová. "Naším cílem je změnit běžný názor, že Romové jsou nevzdělatelní a neschopní myslet na budoucnost," řekla Eva Bedrníčková z Nadačního fondu Dobrý soused.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20732
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003