Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.01.2021 10:29

V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrození
31-08-2005  Jana Šustová


Margita Cichá (Foto: Chad Evans Wyatt) Od pátku 2. září bude v Praze možno navštívit výstavu fotografií vzniklých v rámci projektu Roma Rising / Romské obrození, který představuje nejúspěšnější Romy v České republice. Autorem fotografií je Chad Evans Wyatt. Výstava je sestavena z černobílých portrétů se stručnými popisky - jméno, věk, zaměstnání, vzdělání, životní motto a představy portrétovaných. Fotografie představí několik generací - nejstarší osobnosti se narodily po roce 1930 a nejmladší slečně je 15 let.

Chad Evans Wyatt je fotograf portrétista, od roku 1976 žijící ve Washingtonu. Jeho rodiče byli hudebníci, vyrůstal v New Yorku a Paříži. Svou uměleckou dráhu započal portrétováním umělecky činných lidí, což dodnes tvoří podstatnou část jeho tvorby. Jeho práce nalezneme ve sbírkách hudebního oddělení Smithsonianova muzea, Knihovny amerického Kongresu a Národní galerie umění ve Washingtonu. Fotografoval pět amerických prezidentů, nespočet senátorů, mnoho postav veřejného života. K menšinám má vztah, neboť je po otci Afroameričan, k Česku má vztah díky manželce, která má české předky.

Kniha Datum výstavy: 2. 9. - 30. 10. 2005
Místo konání: Suterén Letohrádku královny Anny
Pořadatel: Správa Pražského hradu ve spolupráci s Nadačním fondem Dobrý soused.
Nad výstavou má záštitu manželka prezidenta republiky, paní Livie Klausová

Fotografie jsou vystaveny na www.romarising.com, k výstavě je vydána i kniha ve spolupráci s nakladatelství ARGO.

Výstava i kniha Roma rising / Romské obrození představují 88 uměleckých portrétů Romů, kteří svým vzděláním, prací, profesionalitou, posláním a životním stylem odporují zaběhanému stereotypu o nenapravitelnosti této etnické skupiny.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20731
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003