Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:17

Na festivalu Pražský podzim zazní Cikánské tance a melodie
30-08-2005  Jana Šustová


Rajkó (Foto: www.prazskypodzim.cz) Na festivalu Pražský podzim letos vystoupí třicetičlenný cikánský orchestr s dvanácti tanečníky, kteří se představí ve známých skladbách autorů Liszta, Brahmse, Montiho, Farkase, Kodályho a dalších. Jedná se o hudební a taneční soubor Rajkó z Budapešti, který bylo založen v roce 1952 s cílem vytvořit pro mladé romské muzikanty příležitost uchovávat a nadále rozvíjet jejich tradiční hudbu. Hlavním záměrem bylo dostat cikánskou hudbu z hospod na nejvýznamnější světové koncertní scény, což se brzy podařilo. Soubor reprezentoval cikánskou hudbu ve více než stovce zemí celého světa a má na svém kontě tisíce nahrávek nejrůznějšího druhu.

Romská hudba už má na festivalu Pražský podzim svou tradici - v roce 2003 v jeho rámci proběhl velmi úspěšný koncert Budapešťského cikánského symfonického orchestru.

Koncert Cikánské tance a melodie v podání hudebního a tanečního souboru Rajkó můžete uslyšet v pátek 16. září ve Velkém sále paláce Lucerna v Praze. Jelikož lístky na 19.30 hodin jsou již vyprodány, byl přidán koncert od 16.00 hodin. Podrobnější informace najdete na stránkách www.prazskypodzim.cz.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20730
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003