Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:37

Většina Romů vystěhovaných z ubytovny v Kostelci je u příbuzných
12-05-2005  ČTK


Většina ze zhruba šesti desítek Romů, které kostelecká radnice vystěhovala koncem dubna z městské ubytovny, stále bydlí u svých příbuzných v Kostelci i mimo město. Dvacet Romů se tento týden odstěhovalo do soukromého objektu v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, řekl dnes ČTK krajský romský koordinátor František Kolář.

"Do Svatoňovic se odstěhovaly čtyři rodiny, osm dospělých a dvanáct dětí," řekl Kolář. Ostatním Romům z Kostelce nyní pomáhají s hledáním ubytování terénní pracovníci. Starostka Malých Svatoňovic Eva Hylmarová podala trestní oznámení na majitelku ubytovny a také neznámé zástupce Kostelce nad Orlicí, protože objekt není zkolaudován na bydlení. "Jako obrovské nebezpečí vidím statiku toho domu. Ta byla narušena už v době, kdy tam působily doly. Ta situace se nezměnila," řekla starostka České televizi, která ve středu na stěhování Romů upozornila.

Místostarosta Kostelce nad Orlicí Jiří Bartoš dnes ČTK potvrdil, že část Romů se přestěhovala do Svatoňovic, jejich přesný počet však odmítl sdělit. Zbývající Romové podle něj bydlí u příbuzných. "Na ulici nikdo z Romů nezůstal, kde konkrétně bydlí ale říkat nebudu," řekl Bartoš.

Romy nechala kostelecká radnice vystěhovat z ubytovny kvůli rekonstrukci objektu, nájemníkům navíc skončila na konci března platnost nájemních smluv. Radnice nechala odpojit přívod vody, elektřiny, plynu a zahájila stavební práce. Původní záměr přestěhovat nájemníky do soukromé ubytovny v Rokytnici v Orlických horách nevyšel, protože lidé z městečka zablokovali příjezdové cesty k objektu. Proti byla i rokytnická radnice, podle které neměla budova potřebnou kolaudaci. Kostelecká radnice poté 25. dubna nabídla možnost ubytování v Trutnově, to však Romové odmítli.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20600
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003