Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.02.2021 19:34

ČT: Část Romů z Kostelce se stěhuje do Malých Svatoňovic
11-05-2005  ČTK


Část Romů z Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku, kteří museli opustit tamní městskou ubytovnu, se stěhuje do soukromého objektu v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku. Obec proti tomu protestuje, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Podle starostky Malých Svatoňovic Evy Hylmarové je objekt zkoloudován jako administrativní budova a její špatná statika ohrožuje zdraví a životy Romů. To je hlavní důvod protestu obce, uvedla televize. Starostka podala na majitelku objektu a na neznámé zástupce Kostelce nad Orlicí trestní oznámení, informovala ČT.

"Jako obrovské nebezpečí vidím statiku toho domu. Ta byla narušena už v době, kdy tam působily doly. Ta situace se nezměnila," řekla ČT starostka. Vyjádření vlastníka budovy se televizi nepodařilo získat.

Stěhovací vůz s Romy přijel podle ČT do Malých Svatoňovic v úterý. "Romští občané stěhovali z auta nábytek. Byla jsem se podívat, nepodařilo se mi zjistit, kolik rodin se hodlá do Malých Svatoňovic nastěhovat," řekla starostka.

Ubytování pro Romy v Malých Svatoňovicích nabídla Kostelci podle ČT podnikatelka Olga Koberlová. Nabídku potvrdil kostelecký místostarosta Jiří Bartoš, o současném stěhování Romů do Svatoňovic ale podle něj kostelecká radnice neví.

Asi 60 Romů vystěhovala radnice v Kostelci nad Orlicí z ubytovny koncem dubna, protože jim skončily nájemní smlouvy. Město se rodiny pokusilo přestěhovat do Rokytnice v Orlických horách. Tamní obyvatelé tomu zabránili. Proti byla i radnice.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20597
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003