Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 16.10.2019 01:57

Na košickém romském sídlišti Luník IX. zase teče voda
05-05-2005  ČTK


V domácnostech největšího romského sídliště na Slovensku, Luníku IX. v Košicích, v těchto dnech po více než dvou týdnech opět začala téci voda. Stalo se tak poté, co bytový podnik vodárnám zaplatil 2,5 milionu slovenských korun. Byl tak splněn požadavek vodárenské společnosti, která obnovení dodávek vody podmínila zaplacením alespoň poloviny z téměř pětimilionového dluhu obyvatel sídliště.

Vedení košické vodárenské společnosti zastavilo dodávky vody pro zhruba pět tisíc obyvatel sídliště 21. dubna kvůli dluhu v celkové výši 4,7 milionu korun.

"Vedení radnice uvolnilo celkem 3,6 milionu korun pro městskou část Luník IX. Z této částky mohl bytový podnik zaplatit vodárnám 2,5 milionu, tedy přibližně polovinu sumy, kterou tamní obyvatelé podniku dluží," řekla dnes ČTK mluvčí košické radnice Zuzana Bobriková. Zároveň ale varovala, že obyvatelé sídliště mohou zase kdykoli zůstat bez vody, pokud nebudou řádně platit.

"K tomu, aby mohli mít vodu, je třeba, aby každá z více než 800 rodin platila měsíčně tisíc korun," řekla Bobriková.

Podle jejích slov se účty za vodu na Luníku IX. každý měsíc pohybují kolem 700.000 až 800.000 korun, ovšem mezi tamními lidmi se zatím nepodařilo ani jednou vybrat více než 400.000 Sk v jednom měsíci.

Problém na Luníku IX. se tak nevyřešil, ale jenom oddálil, soudí Bobriková.

Na Luníku IX. žije v 666 bytech 807 rodin. Poplatky za bydlení však řádně platí jen 22 domácností.

Podobné problémy se na tomto košickém sídlišti vyskytují dlouhodobě. Na začátku loňské zimy zde například košická teplárna zastavila dodávky tepla. Také energetici kvůli mnohamilionovým dluhům a černým odběrům přerušili přívod elektřiny.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20588
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003