Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 00:52

Kostelec a hradecký kraj pomohou Romům s hledáním bydlení
26-04-2005  ČTK


Vystěhovaní Romové (Foto: ČTK) Město Kostelec nad Orlicí a Královéhradecký kraj pomohou několika desítkám Romů, které kostelecká radnice v neděli vystěhovala z městské ubytovny, s hledáním náhradního bydlení. Tři sociální pracovníci začnou již ve středu pomáhat Romům hledat ubytovny či podnájem po hradeckém kraji. ČTK to dnes řekl kostelecký místostarosta Jiří Bartoš.

Kritickou situaci Romů dnes přijel do Kostelce řešit náměstek hradeckého hejtmana zodpovědný za sociální oblast Miloslav Plass. "Kraj přispěje na většinu mezd dvou terénních sociálních pracovníků, kteří vše budou s Romy řešit individuálně. Varianta přestěhovat celou romskou komunitu na jedno místo padla," řekl ČTK Plass.

Někteří vystěhovaní Romové i noc na dnešek strávili na ulici. "Dnes v noci jsem byl v autě, děti jsem měl u příbuzných. Věřím, že bydlení se sociálními pracovníky najdeme," řekl ČTK Emil Tancoš. Kostelecká radnice je podle Bartoše připravena Romům na bydlení přispět dávkami sociální podpory. Většina Romů nyní žije u příbuzných.

Původně chtěla kostelecká radnice Romy přestěhovat do nedaleké Rokytnice nad Orlicí. Tamní vedení města s občany se však postavilo tvrdě proti. Pondělní nabídku kostelecké radnice na ubytování v soukromé ubytovně v Trutnově Romové odmítli.

Kraj bude současně s kosteleckou radnicí podle Plasse připravovat projekt, který by měl romským rodinám pomoci najít práci a začlenit je do společnosti. Projekt by mohl kraj podpořit v rámci svého grantového programu. "Nyní neexistuje žádné spásné řešení, které by vše geniálně vyřešilo," řekl Plass.

Žádný z Romů by již neměl podle Plasse přebývat na ulici. "Krátkodobě mohou využít ubytovnu v Trutnově. Pro matky s dětmi je předjednáno umístění v azylových domech," řekl Plass.

Romy nechalo město Kostelec vystěhovat kvůli rekonstrukci objektu. Radnice s opravami začala minulou středu, přestože v ní stále přebývalo několik desítek Romů. Všem skončily ke konci března nájemní smlouvy, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody, elektřiny a plynu, pracovníci stavební firmy již demontovali společné sociální zázemí včetně toalet. Nábytek Romů město nechalo odvézt do areálu technických služeb.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20548
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003