Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 01:09

Právo: V kostelecké ubytovně s Romy začala rekonstrukce
21-04-2005  ČTK


Radnice v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku ve středu začala s plánovanou opravou ubytovny, přesto v ní nadále přebývá několik desítek Romů. Těm skončily nájemní smlouvy, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody, elektřiny a plynu, pracovníci stavební firmy již demontovali i společné sociální zázemí včetně záchodů. Uvedlo to dnešní Právo v příloze pro Královéhradecký kraj.

"Nájemníci byli dostatečně dopředu s naším postupem seznámeni. Nikdo z nich si nesehnal náhradní ubytování. Nyní již nemají v objektu co pohledávat ... dohoda s nimi je nemožná, pouze si stěžují, nadávají, vyhrožují," uvedla starostka města Ivana Červinková (ODS).

Podle krajského romského koordinátora Františka Koláře je pravda na straně radnice. "Romům jejich nájemní smlouva definitivně vypršela, jsou v objektu již neoprávněně. Nabízí se alternativa, že ženy s dětmi se přestěhují do azylových domů a manželé do domovů pro bezdomovce pro muže," řekl Kolář. Dodal, že od začátku roku 1999 Romové věděli, že jejich bydlení v tomto objektu je smlouvou ošetřeno jen na dobu určitou.

Kostelecká radnice původně plánovala vystěhovat obyvatele ubytovny do soukromé ubytovny v Rokytnici v Orlických horách. Tamní radnice ale se záměrem nesouhlasila, majitel ubytovny navíc nezískal na rokytnický objekt potřebnou kolaudaci. Kostelecká radnice poté oznámila, že město nemá povinnost zajišťovat Romům náhradní ubytování, protože lidem skončila nájemní smlouva. Navíc jsou dlužníky města.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20532
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003