Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.04.2020 02:06

Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v Ostravě
15-04-2005  ČTK


Britský podnikatelský list Financial Times dnes večer informoval na svých internetových stránkách o příběhu Ivety Holubové, která byla proti své vůli sterilizována v Ostravě.

Holubová listu řekla, že při porodu druhé dcery ji těsně před císařským řezem dala sestra podepsat dokument, o němž až při snaze počít další dítě zjistila, že byl vlastně souhlasem se sterilizací. Lékař jí později řekl, že to bylo pro její vlastní dobro, ale ona tvrdí, že pokud by věděla, co jí předkládají, nikdy by souhlas nepodepsala. Až prostřednictvím charitativní organizace Vzájemné soužití zjistila, kolik romských žen je takto v ČR sterilizováno.

Žena vysvětluje, že nejde jen o možnost početí, ale také o to, že neplodná žena je v romské společnosti považována za hanbu. Jejich muži si často vyhledají jiné partnerky. Její muž u ní zůstal a nyní se snaží počít prostřednictvím umělých metod.

Romské ženy nyní podle jejích slov více o svá práva bojují. Chtějí také omluvu a odškodnění za to, co se jim stalo. Chtějí, aby odpovědní lékaři přiznali, že si počínali špatně.

Holubová uvedla, že komunikace mezi Romy a většinovou společností se postupně zlepšuje. Jako příklad uvádí soužití 30 rodin na jejich ostravském sídlišti i skutečnost, že se jejím případem zabývala Česká televize.

Situací a obviněními se v ČR zabývá také ombudsman Otakar Motejl, který slíbil vydat první podrobnou zprávu do dvou měsíců. Veřejný ochránce práv chce také vyzvat orgány státu k takovým opatřením, ale se v budoucnu zabránilo pochybnostem kolem sterilizací. Případy prošetřuje na jeho žádost také ministerstvo zdravotnictví.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20526
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003