Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:36

V květnu se opět uskuteční festival romské kultury Khamoro
15-04-2005  ČTK


V Praze se od 23. do 28. května uskuteční přehlídka romské kultury Khamoro. "Návštěvníci se mohou stejně jako v předchozích ročnících těšit na pestrý kulturní program, kterého se zúčastní špičkoví umělci z osmnácti států celého světa," řekla dnes ČTK festivalová mluvčí Simona Cigánková. Festival, jehož jméno v romštině znamená "sluníčko", se letos v Praze bude konat posedmé.

V prvních dvou festivalových dnech se romské jazzové kapely představí v Jazz Clubu Reduta, poté zazní v klubu Roxy tradiční romská hudba. Všechny zúčastněné soubory vystoupí 28. května ve Velkém sále Lucerny na slavnostním galakoncertě.

Součástí programu bude i 26. května defilé účinkujících v tradičních romských krojích centrem metropole. "Mezi zajímavosti bude patřit také výstava romských krojů a loutek z Finska, fotoportrétů Romů z Nizozemska v nadživotní velikosti a pětidenní filmová přehlídka vybraných českých a zahraničních filmů romských autorů nebo s romskou tématikou," uvedla Cigánková.

Novinkou letošního festivalového ročníku bude Den maďarských Romů, který zorganizuje Maďarské kulturní středisko. "Zájemci budou moci navštívit přednášku o historii a kultuře maďarských Romů, zhlédnout výstavu obrazů maďarských romských malířů a celovečerní film s romskou tématikou," řekla Cigánková.

Odborná i laická veřejnost se může zúčastnit také seminářů na různá témata týkající se Romů. "Všechny akce, které se v rámci festivalu Khamoro 2005 uskuteční, směřují k jednomu cíli, jímž je boj proti projevům rasismu, xenofobie, ochrana lidských práv a tolerance vůči menšinám, zvláště vůči Romům," dodala Cigánková.

Informace o festivalu Khamoro budou uvedeny na internetové stránce www.khamoro.cz.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20524
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003