Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.02.2021 18:07

Mělnický deník: Na Mělnicku se objevila po třech letech žloutenka
13-04-2005  ČTK


Hygienici bojují v těchto dnech v Mělníku se žloutenkou typu A, která se v oblasti objevila v ojedinělém případě naposledy při povodních v roce 2002. Nemoc vypukla v několika romských rodinách, které společně žijí ve dvou domech na předměstí. Dosud onemocnělo šest lidí, z toho dva žáci zvláštní školy. Uvedl to dnešní Mělnický deník.

Lékaři proto musí očkovat téměř 180 lidí z řad příbuzných, ale i dětí a zaměstnanců ze zvláštní školy. Hygienici zároveň nařídili v obou budovách zvláštní školy v Seifertově a Cukrovarské ulici zpřísněná protiepidemická opatření. Výuka zde ale pokračuje.

"Děti jen nechodí na obědy, nemají klasické tělocviky a nesmějí na společenské akce. Jsou pod zvýšeným zdravotnickým dohledem," řekla listu ředitelka školy Miloslava Jalůvková. Opatření budou moci hygienici zrušit do 14 dnů po očkování, pokud se ovšem mezitím neobjeví další nemocní.

Škola již karanténu kvůli žloutence absolvovala, ovšem již před více než deseti lety.

Podle hygieniků se hepatitida typu A většinou dostává do Čech ze zahraničí. I v tomto případě ji zřejmě přivezli ze Slovenska známí postižených mělnických rodin, v jejichž osadách je v současné době výskyt této žloutenky také výrazně zvýšený.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20515
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003