Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.12.2020 00:35

Kostelecká radnice odpojila lidem z kasáren plyn a elektřinu
04-04-2005  ČTK


Radnice v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku, která chce vystěhovat zhruba šest desítek Romů z budovy někdejších kasáren a zahájit opravy této budovy, nechala dnes odpojit přívod plynu a elektřiny. Kostelecká radnice původně plánovala vystěhovat Romy do soukromé ubytovny v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku, tamní objekt však dosud nemá potřebnou kolaudaci. O problému dnes večer také jednali kostelečtí radní.

"O našem usnesení v této věci nebudeme zatím informovat, chceme jej nejdříve sdělit rokytnické radnici," řekla dnes ČTK starostka Kostelce Ivana Červinková, která potvrdila, že radnice bude pokračovat ve své snaze Romy vystěhovat. "Do konce týdne bychom měli rádi objekt prázdný, máme snahu problém řešit, ačkoliv k lidem, kteří tam žijí, nemáme žádné povinnosti," řekla Červinková. V objektu zatím podle starostky teče voda, město však zvažuje do konce týdne odpojit i její přívod.

Kostelecká radnice tvrdí, že lidé, kteří nyní v kasárnách žijí, jsou neplatiči, a nemají tak nárok na přidělení bytu od města, navíc lidem podle Kostelce vypršely nájemní smlouvy. Obyvatelé však stěhování odmítají a postup radnice kritizují.

Původně bylo stěhování Romů plánováno na dnešní den, Rokytnice však na konci března oznámila, že tamní soukromá ubytovna není zkolaudována na bydlení. Kostelec se snažil nabídnout Romům ubytování také v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, ale také tento záměr padl, protože objekt, který nabídla Kostelci soukromá podnikatelka, není vhodný pro bydlení. Zatímco Romové i Rokytnice záměr Kostelce odmítají, představitelé Kostelce tvrdí, že lidé z ubytovny budou bydlet v Rokytnici pouze dočasně s tím, že až zaplatí dlužné nájemné, mohou požádat o byt v Kostelci a vrátit se.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20508
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003