Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:24

Vnitro: Migrace slovenských Romů není masová, ale trvá už léta
05-04-2005  ČTK


Od května do prosince roku 2004 nezaznamenala Česká republika masový příliv slovenských Romů. Migrace těchto obyvatel do Česka přitom trvá prakticky od rozdělení společného státu do dnešní doby. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra, kterou projedná vláda na středečním zasedání.

Informace ministerstvo vnitra získává ze systému včasného varování. Ten má státní orgány upozornit na možnost, že se ze Slovenska do tuzemska chystá větší počet příslušníků romské komunity.

Podle zprávy sice Romové migrují oběma směry, ale počet těch, kteří se usazují v Čechách, výrazně převažuje. Nejčastěji využívají své příbuzné, kteří už v Čechách žijí.

Ve sledovaném období docházelo ke změnám v počtu migrujících Romů i ve způsobu, jakým do Česka přicházeli. Ministerstvo tyto údaje ještě nezpracovalo a nechce proto zveřejňovat předčasné závěry. Už nyní ale ví, že migraci Romů ovlivňovaly slovenské sociální a zdravotní reformy.

Další monitorování situace je plánované na období březen až červenec 2005. Systém má zabránit přílivu někdy celých rozvětvených romských rodin do Čech. Zahrnuje sledování ohnisek migrace na Slovensku i českých lokalit s převážně romským osídlením, kam slovenští Romové směřují.

Situaci v Čechách zaznamenávají důstojníci pro menšiny, romští asistenti policie a policejní týmy vyčleněné pro práci s romskou komunitou. Na Slovensku monitorovací síť tvoří například Mezinárodní organizace pro migraci a Společnost Člověk v tísni. České velvyslanectví zase úřady informuje o změnách sociálního systému na Slovensku.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20505
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003