Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:23

Vishwanathan: Soužití Romů a většinové společnosti se zlepšilo
06-04-2005  ČTK


Napětí mezi Romy a většinovou společností se za poslední roky v Moravskoslezském kraji výrazně snížilo. Přestože v regionu zcela nevymizely rasově motivované útoky, projevy otevřeného rasismu klesají a společnost přestává být vůči rasistům lhostejná, řekl dnes ČTK Ind Kumar Vishwanathan, který se v Ostravě již deset let věnuje práci s romskou menšinou.

Za jeden z nejvýznamnějších počinů považuje indický sociální pracovník ostravskou Vesničku soužití, v níž společně žijí Romové i lidé z většinové společnosti. Projekt totiž dokázal zbořit mýtus, že Češi nedokážou žít společně s etnickou menšinou. "Tvrdilo se, že Romové jsou lidé, kteří si neváží bydlení a všechno jen demolují. Vesnička ale ukázala, že naše představy o společném soužití byly chybné," uvedl Vishwanathan.

Právě bytovou problematiku vidí Vishwanathan jako současný nejpalčivější problém romské populace. Za obrovské nebezpečí považuje stěhování Romů do ubytoven či romská ghetta, která stále existují v řadě severomoravských měst.

"Není dobré, aby jakékoliv sociálně slabší skupiny žily pohromadě. Vždycky tam nastanou problémy. Lidé jsou v depresi a málokdo má sílu žít v takových podmínkách s hlavou nahoru. Bezmoc se navíc v takovém prostředí násobí a je pak těžké z toho lidi dostat," míní Vishwanathan.

Těší ho však, že z Romů se postupně vytratil pocit zoufalství a beznaděje, mají zájem o vzdělání i práci. Navíc mají Romové nyní rovnoprávnější přístup ke službám či kultuře. V Moravskoslezském kraji navíc Vishwanathan oceňuje i snahu o zařazení romských dětí do tradičních škol či vznik projektu Lichva, který pomáhá s potíráním lichvářství v romské komunitě a spolupracují na něm severomoravští policisté.

Romové si tento pátek připomínají Mezinárodní den Romů. Právě Vishwanathan je jednou z nejvýznamnějších osobností, která v zemi pomáhá romskému etniku. Za svou práci získal několik ocenění. Před dvěmi lety dostal například čestnou medaili Policie České republiky za svou pomoc při řešení vztahů mezi Romy a policií, je historicky prvním nositelem ceny Prix Irene za přínos v oblasti společenského soužití. Získal také Cenu Jana Masaryka Gratias Agit, kterou od roku 1997 uděluje ministerstvo zahraničí lidem, kteří se zasloužili o šíření dobrého jména České republiky v cizině.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20502
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003