Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:39

Romové chtějí víc spolupracovat s evropskými institucemi
06-04-2005  ČTK


Zlepšit situaci Romů, kteří žijí na území Evropské unie, chtějí zástupci této menšiny intenzivní spoluprací s evropskými institucemi. "V Evropě jsme nejchudší etnickou komunitou, která se nachází na okraji společnosti," prohlásil dnes na tiskové konferenci v Evropském parlamentu Rudko Kawczynski, předseda Evropského romského fóra. Spolu s dalšími představiteli Romů navštívil EP u příležitosti Mezinárodního dne Romů, který připadá na pátek.

Po loňském rozšíření EU žije nyní na jejím území asi deset milionů Romů, přičemž celkový počet obyvatel unie činí 456,4 milionu. V desetimilionovém Česku se při posledním sčítání lidu v roce 2001 přihlásilo k romské národnosti jen 11.746 osob. Neoficiálně se ale počet Romů odhaduje až na 200.000, zatímco sami Romové mluví o 300.000 lidech.

Život Romů se v nových členských státech ale podle Kawczynského zatím příliš nezměnil k lepšímu. Podmínky však tato menšina nemá dobré ani například ve Velké Británii, dodal. "Jsme politickým hlasem Romů a uvědomujeme si zodpovědnost za řešení jejich problémů v rámci unie," poznamenal.

Za velmi důležité považuje přípravu na rozšíření EU o Rumunsko a Bulharsko, jímž do společenství přibudou další tři miliony Romů. "Jedním z našich hlavních cílů je, aby romské ženy dosáhly rovnocenného postavení s ostatními ženami," uvedla viceprezidentka fóra Soraya Postová.

Nizozemská poslankyně Elly de Groen-Kouwenhovenová (Zelení/Evropská svobodná aliance) pokládá za zásadní zlepšit průhlednost rozdělování peněz na podporu romských komunit na Východě. "Kvůli velké korupci tyto prostředky často končí v nesprávných rukou. Myslím, že v tomto ohledu nemá Evropská komise rozhodně dostatečný přehled a množství informací," uvedla.

Mezinárodní den Romů byl ustanoven v roce 1999 na sjezdu Mezinárodní romské unie. Od roku 1971 mají Romové svou hymnu Gelem, gelem a vlajku, která je složena z modrého a zeleného pruhu. Právě romskou vlajku dnes spolu s výzvou k dialogu předali zástupci Evropského romského fóra předsedovi EP Josepu Borrellovi.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20472
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003