Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 15.07.2020 01:57

Zlepšit uplatnění na trhu práce pomůže Romům v Brně nové centrum
25-03-2005  ČTK


Lépe uspět na trhu práce by mělo Romům pomoci nové centrum, jehož cílem bude hlavně zvýšit úroveň vzdělání v romské komunitě. Zřízení a provoz centra připravuje občanské sdružení IQ Roma servis, které již získalo dotaci více než 25 milionů korun z EU a ministerstva práce. "Nyní hledáme vhodné prostory a upřesňujeme spolupráci s dalšími institucemi," řekla dnes ČTK ředitelka občanského sdružení Katarína Klamková.

Projekt je určený zejména Romům ve věku od 13 do 25 let, ale počítá i s programy pro starší generaci. "Naším úkolem bude je co nejdéle udržet ve vzdělávacím procesu, nebo je do něj znovu aktivně zapojit," vysvětlila Klamková. Centrum by mělo Romům nabídnout klasické doučování, ale i další motivační aktivity. "Vše musí probíhat ve spolupráci s rodinou," zdůraznila.

Na práci v oblasti motivace ke vzdělání by mělo navázat aktivní vyhledávání a oslovování zaměstnavatelů. Chybět nebude ani právní poradenství v otázkách diskriminace. Nedílnou součástí by měly být rekvalifikační a jazykové kurzy.

Projekt počítá se zapojením mnoha dalších institucí v Brně. S volnočasovými aktivitami by mělo například pomoci Centrum volného času Lužánky, s výukou a doučováním pak dobrovolníci z vysokých škol. Zapojit by se mělo Brno, Jihomoravský kraj a úřady práce.

První přípravná fáze projektu by měla skončit letos v dubnu, hned na ní by měla navázat realizace plánovaná do léta 2008. Peníze na projekt získalo občanské sdružení ze 75 procent z evropského programu na zlepšení trhu práce Equal, zbylých 25 procent přispěje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Občanské sdružení IQ Roma servis, které v Brně působí od roku 1997, poskytuje soubor adresných sociálních služeb, který zahrnuje takzvané nízkoprahové poradenství a terénní sociální práci zejména pro sociálně vyloučené komunity. V současnosti úzce spolupracuje se zhruba 450 romskými rodinami.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20458
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003