Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:45

Odškodnění za strádaní za války dosud získalo minimum Romů
22-03-2005  ČTK


Lety u Písku Pouze necelá tři procenta romských žadatelů dosud získala odškodnění za strádání za druhé světové války. Z 6500 žádostí zatím Česká správa sociálního zabezpečení, která odškodění vyplácí, vyhověla necelým dvěma stovkám romských žadatelů. ČTK to dnes řekl předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Zákon o možnosti odškodnění osob, které byly nuceny se z důvodu rasové perzekuce za druhé světové války skrývat, platí již čtyři roky. "Zákon, který se daří tak málo naplnit, je špatný zákon," řekl Holomek. Pro srovnání uvedl, že v případě mimosoudních rehabilitací uspělo 78 procent žadatelů. Na vinně malé úspěšnosti Romů jsou podle Holomka příliš tvrdá kritéria pro přiznání odškodnění.

Žadatelé musejí prokázat, že se nepřetržitě ukrývali alespoň tři měsíce. Lidé ale nejsou většinou schopni to doložit. Od války uplynulo 60 let. Někteří z Romů jsou negramotní a mají problémy s jednáním na úřadech. Potíže způsobuje i to, že starostové obcí nechtějí dávat dobrozdání o Romech žijících za války v ghettech na jejich území, vysvětlil Holomek.

Podle jeho názoru by měl zákon požadovat splnění pouze dvou podmínek, a to, že se žadatel narodil před rokem 1943 a že byl Rom. "Každý historik potvrdí, že Romové v protektorátu i na Slovensku byli v ohrožení života," zdůraznil Holomek. Zástupci Romů nyní jednají s poslanci o možnosti novelizace zákona. Holomek nevyloučil ani podání ústavní stížnosti.

Za tři měsíce prokázaného nepřetržitého ukrývaní mohou žadatelé získat 60.000 korun. Pokud by se vyhovělo všem žadatelům, stálo by podle Holomka odškodnění Romů český stát nejvýš 400 milionů korun. "Pro státní rozpočet je to zanedbatelná částka a přitom by to byl skvělý signál o reflexi holokaustu ve společnosti," doplnil Holomek.

Za druhé světové války byli Romové spolu s Židy zahrnuti do vyhlazovacích plánů nacistů. Nacistický režim vyvraždil asi půl milionu evropských Romů. Transporty českých a moravských Romů z protektorátu začaly na základě výnosu šéfa SS Heinricha Himmlera. Z 6500 transportovaných jich bylo od března 1943 do ledna 1944 téměř 5000 odvezeno do takzvaného cikánského tábora v Osvětimi.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20454
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003