Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.08.2020 07:27

Na Slovensku udělena první osvědčení učitelům romského jazyka
04-03-2005  ČTK


Ministr školství Martin Fronc a Gejza Adam -vlevo (Foto: ČTK) Prvních 25 učitelů romského jazyka a literatury dnes v Bratislavě převzalo příslušná osvědčení. Na slovenských školách se sice s výukou romského jazyka začalo už před více než deseti lety, učitelům ale chyběla patřičná kvalifikace. Jednoroční výcvik má pedagogům pomoci při osvojení jednotných gramatických pravidel. Na dotaz ČTK o tom informovala zmocněnkyně vlády pro romské komunity Klára Orgovánová.

Klára Orgovánová (v popředí) a ministr školství Martin Fronc (v pozadí) (Foto: ČTK) "Kodifikovaná forma romského pravopisu se ne vždy přesně používala. Tito lidé z řad Romů i neromského obyvatelstva jsou nyní vyškoleni v tom, která forma se má používat. S výcvikem učitelů nám pomohli i lingvisté z České republiky. Gramatika romského jazyka přitom u nás existuje od roku 2002," uvedla Orgovánová.

Na Slovensku podle zmocněnkyně existují tři hlavní romské dialekty. Základem gramatiky se stalo nejrozšířenější nářečí východoslovenských Romů.

Romský jazyk se prozatím vyučuje na gymnáziích v Košicích, Bratislavě, Zvolenu a rovněž na košické střední umělecké škole. Před čtrnácti lety byla otevřena i katedra romské kultury na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Hodiny romského jazyka navštěvuje v současnosti několik desítek studentů, jejichž značná část pochází z řad většinového obyvatelstva.

Herec Ladislav Chudík (vpravo) hovoří s Marošem Balogem (Foto: ČTK) "Například v Bratislavě na slovensko-anglickém gymnáziu Juraje Hronce byla v tomto školním roce otevřena jedna třída romistiky. Je v ní asi 35 dětí, většinou neromských. Kromě běžných předmětů děti studují i romský jazyk a dějiny Romů," dodala Orgovánová.

Do budoucna se předpokládá rozšíření vyučování romštiny i do několika dalších škol, přičemž větší pozornost by se měla věnovat i dětem na základních školách. Učitelé romského jazyka, kterým dnes předal osvědčení ministr školství Martin Fronc, ale nemusí vyučovat pouze na školách. Řada nevládních organizací totiž například pořádá kurzy romského jazyka. Podle zmocněnkyně bude projekt jednoročních tréninků pro učitele romského jazyka pokračovat i v budoucnu.

Na pětimilionovém Slovenskusku žije podle odhadů celkem asi 320.000 až 400.000 Romů. Trápí je zejména vysoká nezaměstnanost, která v některých osadách na východu země dosahuje až sta procent. Příčinou je hlavně slabá úroveň vzdělání Romů, z nichž většina nemá žádnou odbornou kvalifikaci.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20428
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003