Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.04.2020 03:18

ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u soudu
04-03-2005  ČTK


Helena Ferenčíková z ostravských Vítkovic žaluje ostravskou nemocnici Blahoslavené Marie Antoníny za to, že ji tam bez jejího souhlasu sterilizovali, a chce milionové odškodné. Nemocnice podle náměstka ředitele odmítá, že by se vůči pacientce provinila, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Ferenčíková porodila v devatenácti letech ve vítkovické nemocnici druhého syna. Lékaři jí přitom udělali sterilizaci a ona teď nemůže mít další děti. Tvrdí, že zákrok nechtěla.

"Jedná se o žalobu na ochranu osobnosti z důvodu zásahu do tělesné integrity," řekla ČT její advokátka Michaela Tomisová. Ferenčíková ČT řekla, že se po zákroku cítí postižená. Podle lékařů vítkovické nemocnice ale žena podstoupila už druhý císařský řez a další porod by znamenal riziko. Nabídli jí prý sterilizaci a ona souhlasila.

Žen, které si stěžují, že jim byla sterilizace provedena bez jejich vědomí, nebo jim zákrok nebyl dostatečně vysvětlen, je v Česku asi 60. Deset z těchto případů řešilo i ministerstvo zdravotnictví. Ombudsman nyní připravuje konečné vyhodnocení, uvedla ČT.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20423
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003