Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.03.2021 10:01

USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvají
01-03-2005  ČTK


Česká republika respektuje lidská práva a občanské svobody, úsilí o prosazování práva je efektivní a vláda a parlament přijímají kroky ke zlepšení situace menšin, zejména Romů. Přesto ovšem některé problémy přetrvávají. Vyplývá to z třináctistránkové pasáže, které v pondělí věnovala ČR výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě.

České úřady v reakci na zprávu přiznávají, že v otázce efektivity soudnictví či postavení Romů není situace v České republice stále ideální.

Přes viditelná zlepšení se občas projevují některé nedostatky, jako je nepřiměřené použití síly bezpečnostních složek, případy korupce ve veřejných službách a policii, diskriminace žen v zaměstnání, násilí vůči ženám a dětem, problémy kolem příhraniční prostituce a pomalá integrace Romů.

"S tím se dá souhlasit," poznamenal k výtkám na adresu efektivity soudnictví mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Ministerstvo podle něj připravilo několik projektů, které mají situaci zlepšit, soudci ale v některých případech prý příliš nespolupracují.

Romská populace odhadovaná v americké zprávě na 150.000 až 175.000 občanů je vystavena nepoměrně vyšší chudobě, nezaměstnanosti, etnickému násilí, diskriminaci, negramotnosti a nemocem.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek ČTK řekl, že klíčovým úkolem je zvýšit zaměstnanost Romů. "Uznáváme, že podmínky v této oblasti nejsou ideální, snažíme se to řešit," uvedl. Dobrou zprávou podle něj je zvyšující se úroveň vzdělanosti romské menšiny a tvrdší postup policie vůči ultrapravicovým extremistům.

Nejčastějšími pachateli rasového násilí jsou právě členové hnutí skinheads. Zpráva odhaduje jejich počet na 7000, avšak připouští, že jich může být více. Policie a justiční orgány jsou stále více schopné rozpoznat rasové motivy trestných činů, i když ne ve všech případech se stejnou rozhodností.

Podle amerického ministerstva některé české restaurace a veřejné služby odmítají obsluhovat romské zákazníky a zakazují jim vstup. V roce 2003 se tak údajně stalo v sedmi případech. Zpráva také s odkazem na organizace na ochranu lidských práv uvádí, že mnoho měst se snaží přimět Romy k přestěhování.

Romové však čelí diskriminaci hlavně ve vzdělávání. Přes 90 procent žáků zvláštních škol tvoří romské děti. Někteří romští rodiče neposílají děti pravidelně do škol z obavy z násilí a kvůli vysokým nákladům na školní potřeby.

V části věnované postavení žen dokument upozorňuje na průměrný výdělek žen, který je ve srovnání s muži o čtvrtinu nižší, na vyšší nezaměstnanost žen a na jejich nižší zastoupení v řídicích funkcích. Podle údajů české akademie věd má 59 procent žen zkušenost s domácím násilím. S odkazem na Fond ohrožených dětí zpráva uvádí, že v ČR je 20.000 až 40.000 dětí vystaveno tělesnému, duševnímu nebo sexuálnímu týrání a že v důsledku domácího násilí ročně zemře 50 dětí.

Problémy uznává i české ministerstvo vnitra. "Zpráva o dodržování lidských práv celkem věrně odráží situaci v České republice," stojí ve vyjádření, které ČTK zaslal tiskový odbor ministerstva. Podle něj je však v dokumentu řada nepřesností, například tvrzení o použití policejního násilí jsou přehnaná, tvrdí stanovisko. Nesedí prý ani některé údaje o počtu případů domácího násilí.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20410
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003