Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:24

Vláda a organizace Romů se dál přou o nápis pro oběti nacismu
28-02-2005  ČTK


Romani Rose (Foto: ČTK) Německá ministryně kultury a romské organizace se dál přou o to, jaký nápis má být na berlínském památníku pro romské oběti nacismu. Průlom nepřineslo ani dnešní jednání předsedy Ústřední rady Sintů a Romů Romaniho Roseho s ministryní kultury Christinou Weissovou a s předsedou horní parlamentní komory Matthiasem Platzeckem z CDU.

Rose odmítá návrh Weissové, který obsahuje pojem "cikáni". Předseda romské rady jej označil za ponižující a spor dále vyostřil, když v německém rozhlase pohrozil, že nedojde-li ke kompromisu, bude rada bojkotovat odhalení pomníku. Weissová by podle něj měla v takovém případě přemýšlet, kdo s ní památník odhalí. "Ti, kdo přežili romský holocaust, to určitě nebudou," řekl Rose.

Památník pro půl milionu romských obětí nacismu má vzniknout v Berlíně poblíž budovy bývalého Říšského sněmu, v níž dnes sídlí Spolkový sněm. Jeho stavba, na kterou poskytne stát dva miliony eur, má začít ještě letos. Pře o nápis ale nebere konce.

Weissová nabízí připomenout děti, ženy a muže, "kteří byli jako cikáni pronásledováni a zavražděni nacionálními socialisty v jejich rasovém blouznění, jež nedbalo lidských bytostí".

Její návrh ovšem Rose zásadně odmítá. Podle něj je takový nápis urážlivý a ukazuje nedostatek respektu k obětem holocaustu z řad Sintů a Romů, když ještě stvrzuje jejich nacistickou degradaci na "cikány".

Romská rada chce, aby památník nesl výrok bývalého německého prezidenta Romana Herzoga: "Genocida na Sintech a Romech byla prováděna ze stejného motivu rasového blouznění, se stejným úmyslem a stejnou vůlí k plánovanému a konečnému zničení jako genocida Židů. Tam, kde panoval vliv národních socialistů, byli vražděni systematicky a po celých rodinách od malých dětí až po staré lidi."

Ani romské organizace ale nezastávají jednotný názor. Proti Roseovu návrhu je například kolínská Aliance Sintů, která souhlasí s návrhem Weissové. Politici už se připravují i na to, že na památníku zůstane volné místo; než dojde ke kompromisu, bude tam místo nápisu dočasně text osvětlující pozadí sporu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20408
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003