Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.06.2020 08:23

Krajský koordinátor: V ČR přibývá problémových romských ghett
21-02-2005  ČTK


Foto: www.ceskaghetta.cz Česku přinášejí velké problémy přibývající romská ghetta, kde se objevují potíže s kriminalitou, drogami i hygienou, řekl dnes ČTK koordinátor pro Romy z Krajského úřadu v Liberci Jozef Holek. "Ghetta vznikají po celé republice. V Libereckém kraji pak především na Českolipsku, kam se stěhují například Romové z centra Mladé Boleslavi," uvedl Holek po dnešní poradě krajských romských koordinátorů v Liberci.

Koordinátoři se sice podle něj mezi sebou dozvědí, odkud a kam velké skupiny Romů míří, proti vytváření ghett jsou ale většinou bezmocní. Rady si s desítkami ghett nevědí ani obce, kraje a státní správa.

Velké množství Romů žije společně hlavně v jednoduše vybavených ubytovnách a osídlili i nebytové prostory. Někde jsou odříznuti od vody a hrozí jim epidemie. Holek upozornil, že na místech, kde se Romů soustředilo hodně, se vyskytly potíže se soužitím s ostatními obyvateli. "V některých městech a obcích se české rodiny v okolí Romů bojí i za bílého dne," podotkl Holek.

V ghettech končí mnoho Romů vystěhovávaných z center velkých měst. Soukromí majitelů domů na lukrativních pozemcích totiž o Romy jako o nájemníky nestojí. Snaží se je dostat do budov na periferiích měst a obcí nebo na úplně odlehlá místa. Někdy jim pomáhají i romští předáci a také radnice, které se chtějí Romů zbavit na úkor jiných měst a obcí.

"Pokud například Rom přijde o práci a chybí mu peníze na zaplacení nájmu, následuje okamžitě žaloba a vystěhování z bytu. Rodina pak skončí v obecních holobytech nebo právě v ghettu. Na české nájemníky nikdo tak přísný není," upozornil Holek. Praktiky spojené s vystěhováváním Romů z bytů v atraktivních lokalitách považují koordinátoři za dílo propojené mafie úředníků a soukromých podnikatelů.

Romští koordinátoři se společně s představiteli měst a obcí snaží Romy z ghett rozptýlit na více míst, aby se mohli sžít s ostatními vrstvami společnosti. Ghetto v ubytovně se loni povedlo zrušit například v Zákupech na Českolipsku, kde proti němu kraj a radnice zakročily již v zárodku.

Holek považuje situaci Romů v Česku za horší, než jak ji ve své poslední zprávě hodnotí Rada vlády pro záležitosti romské komunity. "Jsou v ní příliš optimistické údaje," konstatoval. Kromě jiného uvedl, že mezi Romy sice v posledních letech přibylo vysokoškolsky vzdělaných lidí, na druhé straně ale ještě více stoupla vysoká negramotnost.

Podle Holka jsou programy, jež by umožnily v řadě případů kritickou pozici Romů řešit. Nedokážou je ale pokaždé využít oni sami ani města a obce. "Také Rada vlády pro záležitosti romské komunity nám v poslední době příliš nepomohla. Mnohem více jsme oe od ní očekávali třeba při přípravě projektů, jež by zaplatila Evropská unie a přispěly by k rozvoji vzdělanosti a zaměstnanosti Romů," shrnul Holek.

Na problém vytváření chudinských ghett v českých městech chce upozornit billboardová kampaň Likviduj! www.ceskaghetta.cz, kterou začátkem února zahájila společnost Člověk v tísni.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20389
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003