Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:38

Veselý z Dženo: Pokus informovat o Dekádě a zapojit Romy krachl
18-02-2005  ČTK


Pokusy o informování veřejnosti o mezinárodním projektu Dekáda Romů a o zapojení Romů do jeho příprav skončily v Česku krachem. Je o tom přesvědčen předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Odpovědnost za krach nese šéfka sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová a vládní rada pro záležitosti romské komunity, stojí v prohlášení, jež dnes Veselý poskytl ČTK. Hrabaňová tvrdí, že její organizace se snažila informovat podle svých možností.

Dekáda, do níž se 2. února zapojilo kromě Česka sedm zemí střední a východní Evropy, má zlepšit do roku 2015 podmínky Romů. V ČR se zaměří hlavně na jejich vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví. "Romové v ČR se o Dekádě dozvídají teprve v okamžiku, kdy má být tento program implementován," uvedl Veselý. Podle něho delegace romských neziskových organizací, která se na projektu podílí, nefunguje.

Veselý uvedl, že informování o dekádě začala připravovat v lednu 2004 sdružení Dženo a Athinganoi společně. Peníze na informační projekt poskytla Světová banka a Institut otevřené společnosti, k dispozici je mělo sdružení Athinganoi, upřesnil Veselý. Podle něj se spolupráce organizací nakonec přerušila.

Romskou i neromskou veřejnost mělo loni o Dekádě informovat zvláštní číslo časopisu Amaro Gendalos. Letos v lednu se měla uskutečnit v úřadu vlády tisková konference, odkazy na Dekádu měly být i na internetu. "Athinganoi v čele s Gabrielou Hrabaňovou nic z toho dosud neudělalo," míní Veselý.

Sdružení chce své oficiální stanovisko zveřejnit v pondělí. "Využili jsme všech prostředků, které byly v silách našeho sdružení," řekla dnes ČTK Hrabaňová. Dodala, že Athinganoi pravidelně elektronickou poštou informuje o romské problematice neziskové organizace, krajské romské koordinátory i romské studenty. Na internetu vznikla diskusní skupina a čtvrt roku fungovaly webové stránky Dekády. Časopis o Dekádě by měl podle Hrabaňové vyjít spolu s národním zahájením projektu. Institut a Fond otevřené společnosti podle ní poskytly 85.000 korun.

Veselý přípravy Dekády kritizoval již dříve. Upozorňoval na to, že se jich Romové účastní jen minimálně. Ani v oficiální české výpravě, kterou na mezinárodní zahájení vedl vicepremiér Pavel Němec, nebyl jediný Rom. Kabinet s účastí ČR v Dekádě souhlasil, peníze na její organizační zajištění neschválil.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/20385
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003